Федералният резерв на САЩ оправда очакванията на пазарите и остави основните си лихвени проценти без промяна. Заседанието на централната банка започна във вторник и приключи днес, като анализаторите бяха единодушни, че институцията няма да прибегне до повишение на лихвените нива.
През декември Фед започна да затяга паричната си политика и увеличи с 25 базисни пункта целевото ниво по федералните фондове: от 0-0,25% то става 0,25 – 0,50%. Преди това близо 10 години ставките бяха на рекордно ниски нива.
До голяма степен основание за мярката дадоха сравнително стабилното състояние на икономиката на САЩ и особено доброто развитие на трудов пазар. Тогава председателят на Фед Джанет Йелън и екипът й направиха заявка за четирикратно увеличение на лихвените проценти през 2016 г. Това намерение обаче беше сериозно разколебано в началото на годината, когато имаше сътресения на глобалните финансови пазари, като вълната тръгна от Китай. Именно Поднебесната империя и забавеният ръст там са първоизточник на опасенията на редица централни банкери по света.
“Информацията, която комисията по операциите на открития пазар получи след заседанието си през февруари, показва, че икономическата активност се разширява с умерен темп въпреки глобалните икономически и финансови развития през последните месеци”, пише в изявлението. Централните банкери посочват, от една страна, повишенията при разходите на домакинствата, подобренията в жилищния сектор, както и стабилния трудов пазар. От друга страна, те подчертават, че инфлацията, макар и да се ускорява леко, е под целта от 2%.
„Комисията очаква, че с постепенни промени в паричната политика икономическата активност ще се разширява с умерено темпо и че показателите за трудовия пазар ще продължат да се стабилизират. Въпреки това глобалните икономически и финансови развития продължават да представляват риск“, пише в текста. „Инфлацията се очаква да остане ниска в краткосрочен план, отчасти заради по-ранния спад в цените на енергията, но да се ускори до 2% в средносрочен (...) Комисията продължава да следи внимателно развитията при инфлацията“, се казва още в изявлението.
След публикуването на изявлението доларът рязко поевтиня и към 20:25 часа българско време едно евро се обменя с 0,7% ръст за 1,1189 долара.
При заседанието си в края на януари Фед съобщи, че "внимателно следи" глобалното икономическо и финансово развитие и отражението им върху пазара на труда и инфлацията в страната.
Затова и днес пазарите ще следят внимателно пресконференцията на Йелън, която може да подскаже какви са намеренията на Фед оттук нататък.
Въпреки че анализаторите бяха единодушни за изхода от днешното заседание, те са разединени от отношение на темпа на затягане на паричната политика до края на годината.
55% от 44 икономисти, анкетирани от Bloomberg, oчакват, че реториката ще бъде същата като тази през януари. Ако и сега посланията са сходни, това би понижило вероятността от вдигане на ставките през април.
Любопитно е и как Фед се е повлиял от решението на Европейската централна банка от миналата седмица, когато Марио Драги и екипът му решиха да въведат допълнителни стимули за икономиката. На практика от декември САЩ и еврозоната поеха по противоположни пътища, що се отнася до паричната си политика.


Спипаха варненец с 1,69 промила на АМ "Хемус"
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Кабинетът предлага таван от 20% за увеличението на таксите за платено обучение във вузовете
Емрах Стораро получи глоба заради това, че мина с Porsche през пешеходната зона на Созопол
Учениците се връщат в обновените стаи на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" във Варна
Amundi очаква европейската индустрия да използва AI бума
Goldman очаква йена на 165 за долар до 12 месеца
Удар за Кремъл: Цената на руския петрол спада до нивото отпреди войната в Иран
Проучване: 95% от българските ученици използват AI, но училищата не са готови
Южна Корея планира нов фонд за приходи от изкуствен интелект
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Hyundai и Kia ще зареждат колите си с ДВГ от вятъра
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нов асфалт с маслинови костилки намалява вредните емисии
Служител във ВиК - Бургас е подал сигнала за длъжности престъпления в дружеството
Земята преживя най-силната магнитна буря за 2026 година
В кадър: Над 1600 участници от 49 държави се събраха край Варна за лагер по бойни изкуства
10 персонализирани лимузини Togg T10X са подготвени за срещата на НАТО в Турция, има и за Радев
Спипаха 26-годишен дрогиран с откраднат Mercedes край Стара Загора


преди 10 години разбира се че погледнах, но не се сещам ти кой беше и кога съм ти разрешавал да говориш с мен, слуга! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години що се хабиш, не разбра ли че тоя е един лалджия който се опитва да продава безсмислените си книги... не очаквай с него да завържеш конструктивен или смислен разговор-------------------------------------------- а ти погледна ли с кого влизаш в разговор? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години що се хабиш, не разбра ли че тоя е един лалджия който се опитва да продава безсмислените си книги... не очаквай с него да завържеш конструктивен или смислен разговор-------------------------------------------- а ти погледна ли с кого влизаш в разговор? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ще почакаш - Той туриста е по зле и от спрял часовник - спрелият часовник поне два пъти на денонощие показва вярно колко е часът, а туриста миналата година позна само един път - А тая година може би и по рядко отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Tyrista, чакаме извинението ти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Здравей khao,На каква база са Вашите твърдения?Полезно е да знаете, че последната ми книга "ФАКТОРЪТ ЗА КРИЗИ ДЪЛГОВ РАК" е представено първо в света изследване за полезно държавно управление при стопанство с незлатни пари.Вие с какви знания твърдите, че това е безсмислено?Книгата не е с тираж за масова продажба, а да бъде налична в Националната библиотека и всеки, който се интересува за водещата причина за дългови кризи може да я ползва.Също е полезно да знаете, че ако се прилагаха представените в книгата знания нямаше да са налични огромните злини при актуални стопански кризи (например кризата при "КТБ" АД), също държавите (включително САЩ) нямаше да имат сегашни дългове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години khao .........недей такаколегата има гледна точка ..предлага я .. !Нали е дискусия... макар че той вероятно е икономист и гледа от друг ъгъл ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Зарежи спасяването на САЩ..има кой да ги мисли ;)другата седмица...1.09 ...за Евро ....а може и още до петък да свали...Стягай "Дългите" евра...обамата да си бере грижите...той няма нужда от нашите предположения... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години що се хабиш, не разбра ли че тоя е един лалджия който се опитва да продава безсмислените си книги... не очаквай с него да завържеш конструктивен или смислен разговор отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Здравей skeptika,за мен важното е представените изводи да отразяват истина.Независимо дали запазват, намаляват или увеличават ОЛП за долара, Фед няма полезен ход, тъй като винаги резултатът е увеличение на потенциал за катастрофална криза.Необходимо е достатъчно време и кризата ще ескалира.Възможното спасение на САЩ от актуални стопански злини не зависи от Фед. отговор Сигнализирай за неуместен коментар