Значителен ръст в цената на петрола, произвеждан от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), леко завишаване на производството извън ОПЕК, както и низходяща ревизия на прогнозата за растежа на Русия са сред основните заключения на последния месечен доклад на 12-членния петролен картел.
Oрганизацията прогнозира, че доставките от страните извън ОПЕК ще растат с 850 хил. барела на ден през 2015 г., каквито бяха прогнозите и в предишния доклад.
Същевременно ръстът на доставките извън ОПЕК за изминалата 2014 г. бе покачен леко до 2,04 млн. барела на ден поради по-силния от очакваното ръст през последното тримесечие, предава WBP Online.
Кошницатa на ОПЕК е отчела средно ниво от 54,06 долара за барел през февруари, което представлява ръст от 9,68 долара, или почти 22%,спрямо предходния месец. Покачването се дължи основно на възхода на търсенето от Европа и Азия. С това оптимизмът, че цените на петрола може да са достигнали дъното, се увеличава.
ОПЕК не коригира очакванията си относно растежа на търсенето на петрол в световен мащаб за 2015 г., който все още се очаква да е средно 1,17 млн. барела на ден – каквато бе и оценката в предходния месец. Почти половината от ръста на търсенето на петрол през 2015 г. се очаква да дойде от Китай и Близкия изток, се казва още в доклада.
Що се касае до растежа на световната икономика, ОПЕК запази проекцията си без изменение. Според икономистите на организацията глобалният БВП ще се разшири с 3,4% през тази година. Оценката показва още, че растежът на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие също ще е без промяна спрямо предходните очаквания – 2,2%.
Икономическият екип на петролния картел коригира обаче оценката си за глобалния икономически растеж през 2014 г. до разширение от 3,3% в сравнение с ръста от 3,2% в предходния доклад.
Прогнозата за растежа на Китай за 2014 г. остана на 7,4%, а тази за 2015 г. – 7%. Оценката за Индия пък бе покачена леко до растеж от съответно 7,2% и 7,5% за миналата и тази година.
Според ОПЕК Русия ще отчете свиване от 3,2% през 2015 г. в сравнение с отстъплението от 2,4% в предходния доклад.


Варненка: Добре, че Евровизията я дадоха на Бургас!
Заради ремонта на ДГ „Чайка“: Обявяват места в ДГ „Петър Берон“ във Варна
Младежкият симфоничен оркестър на ЕС гостува във Варна на 18 август
Шишков за Баба Алино: Отиващата си предишна власт във Варна е създала нов модел на незаконно строителство
Корпорация "КУБ": Действаме изцяло в рамките на закона!
Възможно ли е България да стане хъб за технологии от Азия към Европа?
Си Дзинпин окуражи народа и армията по време на ключово събитие в Пекин
Израел нанесе нови удари по Ливан
Тръмп заяви, че ограничава американските военни учения в Южна Корея
Нискобюджетните продукции са спасението на Холивуд
По-бърза от LaFerrari, по-лека от Porsche 911... и по-евтина от Toyota Yaris Cross
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Ford показа най-екстремния открит Mustang в историята
Отбор от MotoGP си търси нов пилот с... обява
Украйна удари руски складове за дронове и станция за управление на "Орион" в Крим
Левски получи още билети, над 38 000 ще гледат мача с АЕК
63 години без отговор: Неразкритото убийство на Карин Къпсинет
Три жени и мъж в ареста, обрали 26-годишна и я бутнали в гроб
В Пернишко: Мъж наби жена си и сина си, момчето е със счупен пръст