fallback

Гюнтер Йотингер: Териториалните води на България са част от Европейския съюз

Ако Южен поток бъде построен в нарушение на европейските норми, ЕК ще предприеме необходимите действия

22:46 | 24.04.14 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От Европейската комисия (ЕК) уточниха, че европейското законодателство важи за всякаква инфраструктура, която попада под юрисдикцията на Евросъюза и че това важи и за българските териториални води. По-рано днес след среща с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер енергийният ни министър Драгомир Стойнев обяви, че проектът „Южен поток” няма да бъде прекратен.

Говорителката на комисар Гюнтер Йотингер - Сабине Бергер припомни, че ЕК има тревоги около двустранното споразумение, сключено между България и Русия, както и между нея и другите страни по проекта и че те вече са упълномощили Еврокомисията да ги предоговори с руската страна така, че да са в съответствие с европейското законодателство, предава БНР.

„Ако „Южен поток” бъде построен в нарушение на европейските норми, свързани с обществените поръчки, или започне да функционира в разрез с изискванията на Третия енергиен пакет, комисията ще предприеме необходимите действия“, заяви Сабине Бергер.

По-рано днес министър Драгомир Стойнев аргументира намерението на властите у нас да започнат строителството през май или юни с думите, че газовата директива се отнася само за експлоатация, но не и за строеж на газопроводи. По думите на Стойнев България върви в правилна посока по отношение на спазването на европейското законодателство и няма причини да отлага строителството на газопровода.

Министър Стойнев съобщи, че е предоставил на комисаря достатъчно информация, която показва, че България по никакъв начин не нарушава европейската правна рамка с готвените промени в Закона за енергетиката. Според него представители на опозицията у нас са дали на Йотингер невярна информация за естеството на тези промени.

„Аз бях доста изненадан от факта, че опозицията в България може би погрешно го е информирала. Може би тяхното желание е отново този проект да бъде спрян, а това по никакъв начин не отговаря на интересите на страната. Комисарят Йотингер изрично заяви, че както Русия, така и „Газпром" са важен партньор на Европа и че този проект е важен за доставки на природен газ за Европа“, каза Стойнев.

Той е обяснил, че промените са приети само на първо четене, както и че преди второто опозицията може да представи свои предложения и ако те са адекватни, управляващите ще се съобразят. Също преди второто четене Стойнев и Йотингер ще имат нова среща, ще продължат и експертните разговори. Засега, по думите на министъра, комисията няма забележки относно наземната част на „Южен поток". Морската, каза Драгомир Стойнев, по нищо не се отличава от сега действащите и други бъдещи газопроводи към Европа.

Припомняме, че на 17 април Европейският парламент гласува с 437 на 49 гласа и 85 въздържали се резолюция, в която призова правителствата на шестте държави-членки по трасето – Австрия, България, Гърция, Словения, Унгария и Хърватия -  да не го строят, а да търсят алтернативи.  Резолюцията не е правно обвързваща, но отразява политическата нагласа в ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:54 | 12.09.22 г.
fallback
Още от виж още