fallback

За трета поредна година България се смъква в класацията Doing Business

След като миналата година страната ни се срина с 11 места, сега губи още девет

17:18 | 31.10.18 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

България е слязла от 50-то на 59-то място в класацията на Световната банка за условията за развиване на бизнес в държавите по света според разпространения днес доклад „Да правиш бизнес 2019“ (Doing Business 2019). Така за трета поредна година България се смъква в класацията, като през октомври 2015 г. за последно не бе отчетено понижение, но нямаше и подобряване

Както и през миналата година, страната ни се представя най-добре по отношение на трансграничната търговия, където заема 21-о място в света, запазвайки позицията от последните две години.

Добри са резултатите и в защитата на миноритарните собственици, където сме класирани на 33-а позиция, докато година по-рано обаче сме били на 24-та позиция. За съжаление, преди две години по този показател страната ни е била на 13-тото място. Сравнително добро е представянето на страната и по отношение на изпълнението на договорите (42-то място от 40-о през 2017 г.) и получаването на разрешения за строителство (37-о място). Сериозен срив има при кредитирането, където страната ни е на 60-о място, докато преди година е била на 42-ра позиция). 

Основната разлика е по два показателя: времето, което отнема свързването на складово помещение с мрежата на CEZ в София (262 дни, колкото и миналата година) при средни 110.3 дни за Европа и Централна Азия, и цената като дял от дохода на глава от населението - 428.8% (около 60 хил. лева) при средни 325.1 за региона. Само една от описаните процедури, изчакване на свързването с мрежата, инспекция и издаване на нужните документи, може да отнеме 64 календарни дни. Предварителният договор отнема месец, одобряването на предлагания дизайн на мрежата - 67 календарни дни, чакането на договора - 30 дни.

Малко над средното за Европа и Централна Азия (5.5) е резултатът на България (6) и за свързването на обекти с електрическата мрежа. Сравнение с останалите държави от Източна Европа показва, че проблемът на България по този показател изпъква: Чехия е на 10-о място, Полша и Гърция - на 58-о, а България на 147-о.

Основната разлика е по два показателя: времето, което отнема свързването на складово помещение с мрежата на CEZ в София (262 дни) при средни 110,3 дни за Европа и Централна Азия, както и цената като дял от дохода на глава от населението - 428.8% (около 60 хил. лева) при средни 325.1 за региона. Само една от описаните процедури, изчакване на свързването с мрежата, инспекция и издаване на нужните документи, може да отнеме 64 календарни дни. Предварителният договор отнема месец, одобряването на предлагания дизайн на мрежата - 67 календарни дни, чакането на договора - 30 дни.

Рейтингите се изчисляват въз основа на критерии като започване на бизнес, получаване на разрешителни за строителство, достъп до електроенергия, регистриране на собственост, плащане на данъци, трансгранична търговия, спазване на договори, достъп до кредитиране, процедура по несъстоятелност и излизане от нея, както и защита на миноритарни инвеститори.

са

На първо място и тази година е Нова Зеландия с най-благоприятна среда за правене на бизнес, следвана от Сингапур, Дания, Хонконг, Южна Корея, Грузия, Норвегия, САЩ, Великобритания и Македония. В дъното на класацията са Сомалия (190 място), Еритрея (189 място) и Венецуела (188 място).

От началото на изготвянето на доклада "Да правиш бизнес" през 2003 година той е вдъхновил над 3500 реформи в единайсет области на бизнес регулации, измервани от този документ, се посочва в доклада, публикуван на неговия сайт. 

са

Тази година се отчита връх в реформите по света - 128 икономики са предприели рекордните 314 реформи за периода 2017-2018 година. Общо 128 икономики съществено са подобрили регулацията си, като са улеснили правенето на бизнес във всички измервани от доклада области.

Най-значителен напредък отбелязват Афганистан, Джибути, Китай, Азербайджан, Индия, Того, Кения, Кот д'Ивоар, Турция и Руанда.

По света регистрирането на компания сега отнема средно 20 дни и струва 23 процента от дохода на глава от населението спрямо 47 дни и 76 процента от дохода на глава от населението през 2006 година.

Според доклада средното време за подготовка, внасяне и плащане на данъците е спаднало от 324 часа през 2005 г. на 237 часа през 2017 г.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:03 | 05.09.22 г.
fallback
Още от виж още