fallback

Защо мярката 60 на 40 ще си позволят много малък брой фирми

Не бяха коментирани условията за покриване на възнаграждения на затворени фирми, посочи Мария Минчева, директор на правния отдел на БСК

20:21 | 06.04.20 г. 8

Готовността на държавата да поеме част от осигуровките на служителите в засегнатите фирми по мярката 60 на 40 е определен напредък. Но едни от възраженията ни са, че мярката няма да е достъпна за всички. Не бяха коментирани условията, че говорим за покриване на възнаграждения във фирми, в които изобщо не се работи. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Мария Минчева, директор на правния отдел на Българската стопанска камара.

"Нашето предложение беше сумата, която ще се изплати на работника, която той би получил, ако бе регистриран в бюрото по труда, да бъде получавана без да загуби работното си място. А самият работодател да бъде освободен от задължението да плаща 40% от възнагражденията", посочи идеята на работодателите за справяне с кризата тя.

Мария Минчева смята, че по този начин на фирмите, които ще могат да се възползват от мярката, ще е облекчение, като им бъдат поети осигурителните вноски, които дължат. "Но за всички останали мярката продължава да бъде неработеща", смята тя.

По думите на юриста мярката е ограничена до много малък брой фирми, които могат да си я позволят.

"За да се запазят работните места на служителите, които не работят в момента, те трябва да имат право да получават обезщетение от НОИ в размер на 60% от осигурителния им доход, но да запазят работните си места", категорична е Минчева.

Според нея много работодатели ще бъда поставени пред решението дали ще могат да запазят бизнеса си или ще обявят фалит.

"Много работодатели ще бъдат в един омагьосан кръг, в който нито ще могат да платят възнаграждения, нито ще могат да съкратят служители, които да отидат на борсата", каза юристката на БСК.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:56 | 14.09.22 г.
fallback
Още от виж още