fallback

Полша планира да се превърне в привлекателна дестинация за зелени инвестиции

Страната възнамерява да увеличи с 65% своя капацитет на възобновяема енергия до 2024 г., възползвайки се от фонда за възстановяване на ЕК

21:34 | 24.06.20 г. 15

Докато Европа подготвя своя многомилиарден план за ограничаване на емисиите на парникови газове, предстои трудната зелена трансформация на най-големия замърсител в рамките на Европейския съюз (ЕС) – Полша.

Страната, която понастоящем разчита на въглищата за повече от 70% от производството на електроенергия, увеличава своите усилия в стремежа си да замени изкопаемите твърди горива с възобновяема енергия, пише Bloomberg.

И докато Полша се опитва да оформи окончателно своята енергийна политика с хоризонт до 2040 г., някои от най-големите играчи в производството на чиста енергия  в света се надпреварват да завоюват дял от тази индустрия в страната. 

„Полша проявява голям интерес към вятърната офшорна и оншорна енергия“, споделя Гари Билс, регионален директор за Европа, Близкия Изток и Африка в консултантската компания K2 Management.

Това говори за драстичната смяна на курса на управляващата партия „Право и справедливост“, която премина от противник на вятърните паркове до техен застъпник на фона на понижените разходи за производство и обществената реакция срещу мръсния въздух в страната и региона.

Промяната в политиката на правителството отразява и решението на Европейската комисия (ЕК) да свърже програмата за икономически стимули в 750 млрд. евро с климатичните цели на блока.

Полша ще увеличи своя капацитет за възобновяема енергия с 65% от 2019 г. до 2024 г., най-вече от оншорни вятърни паркове, според оценките на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Първите офшорни вятърни турбини в Балтийско море се очаква да започнат да произвеждат енергия до 2025 г.

„Полша никога няма да успее да изпълни ангажимента си към Парижкото споразумение, ако се базираме само на сухоземните възобновяеми източници,“ споделя Марек Рожак от DNV GL, позовавайки се на глобалния климатичен пакт, подписан през 2015 г. „Ще трябва да се насочим и към офшорните източници“, изтъква той.

Полското министерство на климата третира офшорните проекти с приоритет, посочва то в коментар по електронната поща.

Условията в Балтийско море са идеални за изграждане на големи вятърни паркове, които все по-често могат да се видят край бреговете на Великобритания, Германия и Нидерландия. Полското крайбрежие е плитко и има силен вятър, посочва Рожак.

Правителството на Полша изчислява, че потенциалът на страната за офшорна вятърна енергия е около 10 гигавата, или около една четвърт от общото налично производство на електроенергия в страната. Промишлените групи смятат, че този потенциал може да бъде близо три пъти по-голям.

Подобна възможност може да привлече инвестиции за милиарди евро през следващите години. PGE, най-голямата местна компания за комунални услуги, изчислява, че изграждането на един гигават вятърни офшорни мощности ще струва около 12 млрд. злоти (около 3 млрд. евро).

Разработчиците се взели това под внимание. Чуждестранните компании Orsted, Equinor, RWE и Iberdrola търсят партньорства с държавни или местни дружества, които вече притежават лицензи за разработване на офшорни вятърни паркове.

Сега инвеститорите очакват приемането на ключов закон от страна на полското правителство, който въвежда държавни субсидии за изграждане на първите офшорни паркове. Представителите на индустрията за възобновяема енергия също искат властите да предоставят достъп до крайбрежието на страната за допълнителни инвестиции в рамките на секторното споразумение, което трябва да бъде сключено скоро.

Подобен план може да превърне Полша в ключово парче от един по-голям пъзел. С непрекъснато разширяващия се планиран капацитет за офшорна вятърна енергия, страната може да обвърже своята зелена енергия с тази на страни като Дания, Германия и Литва, които вече разполагат с крайбрежни вятърни паркове в региона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:36 | 14.09.22 г.
fallback
Още от виж още