fallback

EMI: Какви цени на електроенергията може да очакваме на свободния пазар?

Излизането на небитовите потребители на свободния пазар ще съвпадне с икономическото възстановяване и покачването на цените на електроенергията

21:54 | 06.07.20 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Съгласно последните промени в Закона за енергетика, небитовите потребители на ниско напрежение ще трябва да напуснат регулирания пазар и да сключат договори с нови доставчици на електрическа енергия до края на месец септември 2020 г. Това ще доведе до промяна на един от елементите на сметката им, а именно  - на цената за енергия (обикновено досега изчислявана по фиксирана дневна и нощна тарифа), която ще бъде предмет на свободно договаряне. Останалите елементи няма да бъдат променени – това са цени за достъп и пренос през електропреносната и електроразпределителната мрежа и цена задължения към обществото, които са регулирани и се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). И накрая, не трябва да се забравя и ДДС и акциз в крайната сметка, посочват от Институт за енергиен мениджмънт (EMI). 

Връзката цени на едро – цени на дребно на енергията

Доставчиците/търговците на електрическа енергия на дребно формират собствен портфейл от енергия, осигурена от свободния пазар по цени на едро. Портфейлът на търговците обичайно се състои от сключени фючърсни договори за доставка на енергия и на закупени количества електроенергия от борсата - пазар „ ден напред“ и пазар „в рамките на деня“. Целта на всеки от тях е чрез комбинация от дългосрочни и краткосрочни продукти да балансира количествените и ценови рискове и да предложи атрактивни конкурентни оферти на съответна целева клиентска група.

Борсовите цени, най вече цените на пазарните сегменти „ден напред“, са волатилни и реагират незабавно на краткосрочни тенденции и случайни събития. Практиката показва, че по-голямата част от енергията се осигурява посредством двустранни договори, при които доставчиците на енергия сключват сделки за по-дълги времеви периоди с оглед именно да бъде хеджиран рискът от непредвидимостта на пазарите „ден напред“.

От количествените и ценови характеристики на портфейла на търговците на дребно зависи какви ще са техните ценови предложения към потенциалните клиенти. За крайните клиенти/потребители именно предложенията на търговците представляват пряк интерес. Пазарът на едро остава за тях до голяма степен непознат и безинтересен. Доколкото обаче цените на дребно представляват функция от цените на едро, познаването на техните специфики и проекции може да подпомогне крайните потребители при подбора на най-изгодната оферта и ще ги предпази от несполучлив избор на изглеждащи атрактивно, но нереалистични оферти.

Скъпо през зимата, евтино през пролетта

Факторите, които оказват натиск върху цените на енергията в посока надолу, са обичайните за всеки пазар, а именно - намалено търсене и/или повишено предлагане. В случая за България и региона това е обикновено ситуацията през второто/третото тримесечие на годината - повишено производство на хидроенергия при пълноводие, съчетано с намалено търсене на енергия заради по-високите температури. Повечето слънчеви дни през преходните сезони водят до повишено предлагане на енергия от соларните мощности, което е също предпоставка за по-ниски цени.

Обратно, първото и четвъртото тримесечие се характеризират обичайно със значително по-високи цени поради повишено търсене на енергия за отопление, особено при по-студени зими. В тези месеци промените в предлагането – например дори при планирано изключване на базови мощности - води до неочаквано високи ценови нива.

Разбира се, икономическата активност оказва съществено значение. Например, изолацията заради пандемията, съответно икономическата несигурност и намаленото потребление, доведоха до необичайно ниски цени на Българска независима енергийна борса (БНЕБ) от март насам. Моментната снимка на цените на пазар „ден напред“ изглежда примамлива за потребителите, на които предстои да преминат от регулиран на свободен пазар. Но не бива да се забравя, че тя е „моментна“ – наблюдава се тенденция на връщане към нормалните ценови нива преди изолацията.

EMI

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:28 | 13.09.22 г.
fallback
Още от виж още