fallback

Тим Ферис: Не се целете директно в печалбата

Разговор на Investor.bg с автора на „4-часова работна седмица“

08:34 | 04.02.13 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Тим Ферис. Снимка: личен архив

Личностите, които представяме в „Имената на бизнеса“ обикновено, са изключително успешни в една конкретна област. Понякога може би в две.

Тим Ферис обаче е едно от любопитните изключения, с които ще ви срещнем. Не срещаме всеки ден човек, чийто арсенал от постижения включва изграден бизнес, продаден след години за милиони долари, рекорд на Гинес, три бестселъра, редица успешни инвестиции и шампионска титла по кикбокс. Освен това говори шест езика.

Споменахме ли, че е само на 35 години?

Той е автор на книгата „4-часова работна седмица“, която е преведена на 35 езика. Книгата остава в списъка на бестселърите на Ню Йорк Таймс в продължение на над 4 години. В нея Тим Ферис представя система за оптимизиране на дейността, според която всичко необходимо за управлението на успешен бизнес може да се свърши само за 4 часа седмично. Ферис специализира в разработката на методи за овладяване на дадено умение или изкуство за изключително кратък срок. Твърди, че за шест месеца е научил китайски, а испански – за осем седмици на ниво, позволяващо му да говори и разбира свободно.

На 23-годишна възраст основава компания за продажба на хранителни добавки. Девет години по-късно я продава на британски инвестиционен фонд.

Едва няколко месеца интензивни тренировки по кикбокс и специално изградена техническа стратегия са му нужни, за да спечели национална титла в категория до 75 г. по време на първенството в Китай през 1999 г. 

По време на пътуване до Аржентина започва да тренира танго. Няколко години по-късно, заедно със своята инструкторка, поставят световен рекорд за най-многобройни завъртания за една минута.

Той е и един от ранните рискови инвеститори в компании като Facebook, Twitter, StumbleUpon, Evernote, Uber, Spotify и други.

Втората му книга „4-часово тяло“ също постига значителен успех. За написването й той инвестира над 250 хил. долара в множество експерименти с диети, сън, физически тренировки, редица медикаменти и хранителни добавки. Според неговата теория, предизвикала голяма полемика във фитнес средите, той е успял да качи над 15 кг. чиста мускулна маса за 28 дни с две 30-минутни тренировки на седмица (или общо 4 часа във фитнес залата за целия период).

В най-новата си книга „4-часов главен готвач“, излязла в края на ноември 2012 г., Тим Ферис описва подробно стратегията си за изучаване на което и да било аморфно умение или изкуство за кратък период. Благодарение на нея за няколко месеца той овладява кулинарното изкуство на професионално ниво.

Теорията му за т. нар. „мета учене“ (или учене как да учим) се базира на изследване на изключенията от общото правило, от статистиката в областта. Според него показателни са аномалиите в практиките на хора, които постигат успехи в дадена област, въпреки наличието на съвкупност от фактори, които обективно погледнато на теория би трябвало да са по-скоро пречка за успех.

Той казва, че топ 1%  от експертите в дадена област често успяват въпреки начина, по който тренират, а не благодарение на него.

Ферис дава пример с техниките на многократния шампион по плуване Майкъл Фелпс от една страна и любителя Шинджи Такеучи от друга. Първият плува от седемгодишна възраст и използва класическа техника за плуване на повърхността на водата, изискваща огромни физически усилия. Такеучи, от своя страна, започва да плува на 37 години и ползва техника на „пълно потапяне“, която видимо не изисква особени усилия. Това са примери за това какво означава да бъдеш най-добър (Фелпс) и да станеш най-добър (Такеучи) в дадена област. Моделът на тези като Такеучи може да бъде много по-полезен при изучаването на непознато умение, смята авторът.

Според теорията му напълно постижимо е всеки да стане един от 5% на най-добрите експерти в която и да е област и то само за няколко месеца.

Независимо дали ще приемем тези твърдения за чиста монета или с резерви, книгата и философията на Тим Ферис предлагат прекалено много и добри идеи за оптимизация и усъвършенстване, за да ги пропуснем.

Малко след излизане на последната му книга имахме възможност да участваме в конферентен разговор с Тим Ферис и избрани читатели, по време на който той сподели своята гледна точка за това как да правим бизнес и как да работим ефективно.

Тук ви предлагаме част от въпросите и отговорите на Тим Ферис*

- Какво бихте направили ако стартирахте всичко сега?

Разбирам мотивацията зад въпроса, но е различно за всеки. Лично аз бих стартирал блог и бих продължил да правя това, което правя в момента, като едновременно пиша за работата си, за да може повече хора да знаят за нея. Това обаче се отнася за мен, не важи за всички.

Ако говорим по-общо бих посъветвал хората да се опитат да се наложат като собствена марка, като комуникират директно с останалите. Така ако в един момент сменят компанията си, те ще имат собствена общност, която ще ги последва.

Някой ми беше казал - измервай личния си капитал под формата на това, което ще остане ако ти отнемат всичко, което не ти принадлежи (колата на изплащане, ипотекираната къща) и т. н. Мисля, че това е добър модел да се гледа на нещата; бъдете сигурни, че не строите замъци в нечий чужд двор.

- Ако имахте знанията, които имате днес, какво бихте посъветвали 20-годишния Тим Ферис?

Съветът би бил: не се цели веднага в приходите. Фокусирай се върху опита преди приходите, колкото и тривиално да звучи. Мисля, че ако започнете да преследвате директно печалбата, пропускате възможността да трупате опит, работейки за някой професионалист, който може да бъде сред най-добрите в сектора и да ви е от безценна помощ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:32 | 14.09.22 г.
fallback