fallback

А. Вукодинов: Цените на пшеницата създадоха рискове за зърно- производителите

Искаме равни субсидии за за единица площ в цяла Европа, дори да са нулеви, заяви председателят на НАЗ

08:22 | 05.08.13 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ангел Вукодинов. Снимка: личен архив

Какво се случва с пазара на пшеница и защо зърнопроизводителите настояват да получат по-рано от предвиденото евросубсидии – за това разговаряме с председателя на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов

Г-н Вукодинов, каква реколта от пшеница очаквате тази година, ще се изпълнят ли прогнозите за над 4,5 милиона тона?

Нямаме притеснение по отношение на количеството и качеството на пшеницата. Вече можем да отчетем с висока доза достоверност реколтата. По данни на нашите членове средно добивите са почти като миналогодишните и за тази година реколтата ще се движи в границите 4,4 – 4,5 млн. т. Над 60% от пшеницата е с достатъчно добро качество.

На какви цени се търгува пшеницата в момента, миналата година те надхвърлиха 400 лв./т?

Големият ни проблем тази година явно ще са цените, а и самият пазар. Основното предимство на нашия занаят е ликвидността – обикновено нямаме проблем да продадем произведената продукция, което е първото условие за успешно зърнопроизводство, а второто е да се постигне добра рентабилност.

Тази година нещата не стоят така. Реколтата е относително добра, но цените са с 30 – 40% надолу спрямо миналата година. Докато миналата година продавахме средно на 420 лв., сега  вече има опити да се слезе под границата от 300 лв./т пшеница. В районите, които са отдалечени от пристанища, в Централна и Северозападна България, имаме опити за сделки на 270 – 280 лв./т. 

Това са предложенията на търговците, колегите Ви смятат ли да продават на тези цени?

Дори да се опитват да задържат продажбите, не могат вечно да не правят сделки. Паричните потоци, необходими за производството, трябва да се попълват. В земеделието няма свободен период. В деня, в който се прибере старата реколта, започва подготовката за новата. Точно сега почвите могат да се обработват с по-голямо качество и с по-малко усилия.

Освен че трябва работим, на много места започна изплащането на арендите. Те обикновено са около 20% от себестойността на производството, а някъде и 30%. Така че няма как колегите да не продават.

Какво се случва с реколтата от рапица?

Рапицата за втора поредна година доведе до разочарование земеделските производители. Неслучайно при повече от 3,5 млн. дка през стопанската 2011/12, сега бяха заложени наполовина по-малко площи. Реколтираха се около 1,3 млн. дка. На много места резултатите са отчайващи – добивите са 120 кг от декар.

Хората, които успяха да реколтират рапицата, с малка печалба или дори на загуба, имат свеж финансов ресурс, защото я продадоха. Но тези, които изобщо не получиха  добиви, очакват като пръв финансов ресурс продажбите от пшеница. Затова са принудени да продават на загуба.

При цена от 950 лв./т миналата година сега рапицата се продава на 660 – 700 лв./т.

Прогнозата ви за реколтата на царевицата и слънчогледа каква е?

Цялостно за България двете култури - царевицата и слънчогледът, са в добро състояние, а не помня за последното десетилетие това да е било така и за двете култури едновременно.

Очакваме добри резултати, на места дори много добри, но въпреки това не си позволяваме голям оптимизъм, защото пазарът на зърнените и маслодайните култури е в корелация. Има едно неписано съотношение – че цената на слънчогледа е не по-висока от два пъти цената на пшеницата, или пък не е повече от 70-80% от цената на рапицата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:02 | 05.09.22 г.
fallback