Продажбите на нови жилища в САЩ се понижиха рязко през октомври и паднаха близо до най-ниските си нива в исторически план, подчертавайки трудното възстановяване на пазара на недвижимо имущество в страната, който пострада тежко от ипотечната криза през 2008-2009 г.
Медианната цена, при която са се извършвали продажбите на нови жилища през октомври, е намаляла с 9,4% на годишна база до малко под 195 хил. долара през октомври. Това е най-ниското ценово ниво за последните седем години.
Активността на купувачите на нови жилища намаля силно през лятото, а през август бе отчетен най-малкият брой сключени сделки в този пазарен сегмент, откакто данните започват да се водят през 1963 г.
През октомври покупките на новопостроени жилища падат с 8,1% на месечна база до 283 хил. жилищни единици на приравнена към годишна основа база. През август те намаляха до рекордно ниското ниво от 275 хил. единици.
Продажбите на нови жилища се намират с 28,5% под миналогодишните си нива, като една от причините за това е изтичането на програмата на правителството за подпомагане на купувачите на първо жилище.
Високата безработица в САЩ и големият брой на принудително отнетите имоти са другите причини, които държат продажбите на нови жилища на ниски нива.
При сегашното предлагане и темпове на продажба трябва да минат 8,6 месеца, за да се изчерпа цялото предлагане на пазара.
Вчера стана ясно, че покупките на вече обитавани жилища в САЩ са намалели с 2,2% през октомври, след като през септември отчетоха рекорден месечен ръст от над 10%.
Активността на жилищния пазар е един от водещите индикатори за състоянието на икономиката и зависи до голяма степен от пазара на труда и лихвените равнища в страната.
Данните за покупките на нови имоти не отговориха на очакванията за увеличение до 311 хил. жилищни единици.
Продажбите на новопостроени еднофамилни къщи се увеличаваха до април, когато достигнаха 504 хил. единици благодарение на програмата на правителството за отпускане на данъчен кредит от до 8 хил. долара за купувачите на първи имот, която изтече в края на април.
Щатският долар поевтинява с 0,4% срещу еврото днес след двата поредни дни на ръст. Към 17:45 българско време двойката EUR/USD се котира на ниво от 1,3411 долара за евро.


Хороскоп за 9 август 2026
Медицински хеликоптери проведоха две успешни операции
Нови 45 курсанти бяха посрещнати във Военноморското училище във Варна
Няма дълбоки кратери на мястото, на което се взриви дрон у нас
Хванаха за ден 31 шофьори с алкохол или наркотици
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
Заплахата от Ел Ниньо може да доведе до по-скъпи боровинки
Дрон е избухнал близо до ключов газопровод в България
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Рецептата Dnes: Бананов кекс с шоколад
Дронът, паднал край Кардам, е украински: Няма данни за умишлен инцидент
Невидимият враг на фронта: Бактерии, срещу които лекарствата не действат
След взрива край Кардам: ГЕРБ поиска отговори за произхода и маршрута на дрона
Вучич: Сърбия подкрепя териториалната цялост на Украйна и европейския ѝ път