fallback

Рубини: Жилищният пазар в САЩ вече е поел към ново дъно

Изтеклите данъчни облекчения намаляват търсенето, а проблемите със запорирането на ипотеки задържат предлагането високо, посочва икономистът

23:13 | 28.12.10 г. 3
Автор - снимка
Създател

Според известния икономист Нуриел Рубини жилищният пазар в САЩ е поел към ново дъно, съобщава CNBC.

Индексът Case Shiller Composite-20, който е най-широкият измерител за цените на жилищата в САЩ, се е понижил с 1% през октомври на месечна база, като във всичките 20 региона, обект на проучването, е регистриран спад.

„Доста ясно е, че жилищният пазар отново се насочва надолу, а степента на спад е по-силна, отколкото през предходните месеци”, е казал Рубини по повод данните.

Освен икономическия растеж, който е под потенциалния, съществуват два фактора, специфични за този пазар, които му оказват натиск.

Първият е изтичането на правителствените данъчни облекчения за купувачите на първо жилище.

„Ако погледнем индекса Case Shiller, то виждаме, че той спада всеки месец, откакто данъчните облекчения изтекоха през май. Всеки, който искаше да си купи жилище го направи най-късно през април”, посочва Рубини.

”Данъчните облекчения изместиха бъдещо търсене към настоящето и тяхното отпадане доведе до спад от 30% в продажбите на жилища”, обяснява той.

Вторият фактор, натискащ цените на жилищата е продължаващият хаос при оформянето на документите по необслужваните ипотеки и последвалото прекратяване на процеса от страна на банките, което само задълбочи същинските проблеми на жилищния пазар.

„На практика бе наложен мораториум на възбраните върху жилища с просрочени ипотеки”, смята Рубини. А началото на края на този „мораториум” означава, че е предстои по-голямо предлагане на този пазар.

„Скритите запаси от имоти, които още не са запорирани, ще се увеличат през следващата година”, очаква икономистът.

Двата фактора, взети заедно, поставят основата на сценарий, при който предлагането се увеличава, а търсенето спада, посочва той.

Рубини обаче не предвижда нова рецесия за икономиката като цяло. „Останалата част от нея се възстановява. Повечето от данните съответстват на ръст от 2,7%”, смята той.

Такъв растеж обаче все още е под потенциалния. „Това значи, че безработицата вероятно ще остане над 9%”, анализира Рубини.

Той изрежда други заплахи за икономиката, сред които дългосрочните структурни дефицити, дълговете на щатско и местно ниво, както и евентуален шок в еврозоната.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:49 | 07.09.22 г.
fallback