fallback

Високият дял празни офиси в София се дължал на няколко сгради

Общата незаетост на офис площите е резултат от 20 сгради, които представляват едва 19% от общия обем площи, сочи анализ

13:49 | 15.02.11 г. 1
Автор - снимка
Създател

Големият процент незаети офис площи в София – 25,4%, безспорно е резултат от общото забавяне на икономиката, последвано от намаляване на търсенето на офис площи, в комбинация с чувствително увеличение на предлагането на нови офиси. В същото време обаче анализ на Colliers International показва, че голяма част от незаетите офис площи е концентрирана в няколко нови сгради и в конкретни локации.

Интересен е фактът, че според този анализ 63% от общата незаетост се дължи на 20 сгради, които представляват едва 19% от общия обем офис площи. Средният процент незаети площи в тези 20 сгради е 85%, казват от компанията.

„По-задълбоченият анализ потвърждава нашите виждания за пазара, а именно, че по-голямата част от офисните сгради ще преодолеят трудностите от икономическото забавяне”, коментира Антон Славчев, мениджър „Офиси и бизнес паркове” в Colliers International.

„В същото време, офис сгради със сериозни недостатъци, като лоша инфраструктура, неефективен дизайн, локация и т.н., ще преодоляват трудностите много по-бавно, особено на фона на нарастващото предлагане”, допълни Славчев.

Проучването показва също, че ако се изключи ефектът на въпросните 20 сгради, нивата на свободни площи в София биха възлизали на 11,5%. Такова ниво на незапълнени офис площи би било подобно на това, което бе отбелязано в края на 2008 г. – или точно преди световната икономическа криза да повлияе осезаемо на пазара в България.

“Сегментацията на пазара става все по-видима. Въпросните офис сгради ще трябва да направят наистина изключителни усилия, за да успеят в съревнованието за нови наематели”, отбеляза Славчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:39 | 04.09.22 г.
fallback