fallback

Исландия отказа да продаде 300 кв. км. на китайски милиардер

В мотивите на правителството се посочва, че няма прецедент, при който чужда държава да е придобила толкова много земя в Исландия

12:24 | 26.11.11 г. 5
Автор - снимка
Създател

Исландия. Снимка: pocius, лиценз: CreativeCommons

Исландия отказа на китайския инвеститор милиардер Хуан Нубо разрешение да купи земя в северната част на страната с аргумента, че подобен трансфер на недвижима собственост „ е несъвместим“ с исландските закони, пише Bloomberg.

Правителството няма да позволи на Хуан, чрез своята компания Beijing Zhongkun Investment Group Co. да извърши планираното придобиване на 300 кв. км. земя, се казва в изявление на исландското вътрешно министерство.

В мотивите на правителството се посочва, че компанията на Нубо, не отговаря на изискванията на исландския закон и че няма прецедент, при който чужда държава да е придобила толкова много земя в Исландия. 

Хуан Нубо, бивш служител на китайското правителство, планираше да инвестира 200 млн. евро за изграждането на курортен комплекс, хотели и голф игрище. През септември Хуан заяви, че води преговори за придобиване на земята от група исландски фермери за 8,8 млн. долара и че очаква разрешение от правителството.

Според списание  Forbes състоянието на Хуан възлиза на 1,02 млрд. долара.

Представителят на Хуан в Исландия посочи, че е изненадан от неочаквания отказ, допълвайки, че в исландските закони няма специални разпоредби за големината на парцелите.

Хуан е заемал различни постове в китайското министерство на строителството и в централното управление по пропагандата.

Разположението на Исландия, която се намира на пътя между Европа и Арктика, все повече се смята за стратегическо: топенето на ледовете открива нови полярни морски пътища и прави по-достъпни минералните ресурси в региона.

Исландската банкова система, несъразмерна спрямо останалата част от икономиката, внезапно се срина през октомври 2008 година в резултат на световната финансова криза. Това наложи намесата на Международния валутен фонд (МВФ) и доведе до дълбока криза в страната, която дотогава преживяваше икономически бум.

Рецесията обаче се оказа не така тежка, както се очакваше първоначално, според МВФ и икономически експерти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:05 | 13.09.22 г.
fallback