Цените на жилищата в Китай през януари регистрираха най-лошите си резултати най-малко от една година насам. Повишение на цените не е отчетено в нито един от 70-те града, следени от правителството, предаде Bloomberg.
В 47 от градовете Националното статистическо бюро регистрира намаление на цените на жилищата, а в 23 цените са останали без промяна спрямо декември.
Цените на новите жилища в четирите водещи града - Шанхай, Пекин, Шънджън и Гуанджоу, бележат спад за четвърти пореден месец.
За трети пореден месец най-голямо е понижението в източния град Уънджоу, където през януари цените на жилищата са паднали с 0,6%.
Цените на новите жилища в Пекин и Шанхай са намалели с 0,1%, докато в Шънджън и Гуанджоу спадът е съответно с 0,2% и 0,3%.
Данните са отражение на двугодишните усилия на Китай да се пребори с нарастващите цени на жилищата чрез мерки, включващи по-високи първоначални вноски, лихви и други ограничения за покупката на жилища в 40 града.
В средата на февруари премиерът Уън Дзябао увери, че правителството няма да премахне контролните механизми за сектора на недвижимите имоти, докато цените не се понижат до разумни нива, които биха гарантирали справедливост и стабилност.
"Данните не са изненадващи, тъй като правителството се придържа към политиката си в сферата на имотите. Цените на жилищата ще продължат да падат поне до втората половина на тази година", коментира Тин Лу, анализатор от Merrill Lynch.
Той очаква правителството в Пекин да започне да отхлабва мерките през четвъртото тримесечие, като се започне от премахване на някои от ограниченията за ипотеките и първоначалните вноски.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?