fallback

Банките се активизираха с летни промоции по ипотечните кредити

Младите купувачи на възраст между 26 и 35 г. остават най-активни в тегленето на кредити

11:00 | 13.08.12 г. 28

Банките масово са подготвили летни промоции и предлагат ипотечни кредити в лева и евро с лихви от порядъка на 6-7%, посочват от КредитЦентър в редовния си анализ на ипотечния пазар.

Изпълнителният директор на компанията Тихомир Тошев пояснява, че голям процент от купувачите на жилища се определят от банките като стабилни кредитополучатели, а изискванията на финансовите институции към тях са много близки до тези отпреди кризата.

„Клиент с постоянен доход, който е на работното си място повече от 6 месеца и е с добро кредитно досие, на практика винаги ще получи финансиране“, посочва се в доклада на компанията.

Проблем обаче имат хората, които на практика работят в „сивия сектор“ и официално получават минимални заплати. Те не могат да получат исканите от тях кредити, въпреки че най-вероятно имат възможност да ги изплащат, отбелязват експертите.

Купувачите на имоти по-внимателно избират банката, от която да си осигурят средствата за сделката. По-дългият срок, в който те избират финансова институция обаче е незначителен на фона на времето, за което избират жилище, коментира Тихомир Тошев.

„Над 85% от нашите клиенти получават предварително одобрение, но в рамките на три месеца трудно успяват да открият своя имот”, посочва Тошев.

Според кредитните консултанти хората вече не изпитват страх от дългосрочни финансови ангажименти – една тенденция, която владееше пазара от кризата насам, но държат на всяка цена да направят изгодна сделка. Това обаче понякога създава нереалистични очаквания и прави сделката невъзможна.

Тихомир Тошев обяснява, че има клиенти, които тръгват с нагласата, че продавачът може и трябва да свали не 10%, а понякога дори 20% от обявената цена. „Ударните сделки са единици, докато масовите сделки са на цени близки до средните пазарни“, допълва той.

През месец юли средният размер на изтеглените кредити продължи да пада и отново е под 30 хил. евро – 29 113 евро. Тенденцията левовите кредити да стават все по-популярни продължава и вече 35% от изтеглените ипотечни заеми са в българска валута, сочат данните на консултантите.

Средният размер на ипотечни кредити в София е намалял с още 3 хил. евро, което се дължи основно на активността в ниския ценови сегменти. Единичните сделки за луксозни имоти не могат да натежат в статистиката, където преобладаващи остават покупките на двустайни жилища на цени между 35 хил. и 45 хил. евро.

Младите купувачи на възраст между 26 и 35 г. остават най-активни в тегленето на кредити. Техният дял обаче намалява с няколко пункта за сметка на купувачите над 45 г. Последните са активни на пазара на имоти през цялата година, но досега предпочитаха да купуват изцяло със спестени средства. През лятото обаче и те са започнали да търсят външно финансиране на сделките, макар и минимално.

Данните на компанията показват, че през юли над 90% от всички ипотечни кредити са за суми под 50 хил. евро, докато през 2008 г. това беше средният размер на теглените заеми. Причините да се теглят по-малки суми са две – по-ниските цени на имотите и по-големия процент самоучастие при сделка с имот.

Почти двойно е покачването при ипотечните кредити за лично ползване. Хората използват тези средства за ремонт на имотите си, тъй като другият им избор е да теглят потребителски при по-високи лихви и с поръчители. Тези кредити за малки като сума и се теглят за кратък срок.

През юли близо 85% от кредитополучателите, които са изтеглили ипотечен заем през юли, са с месечен доход в интервала 1 500 – 2 500 лева месечно. Нарастват и домакинствата с високи доходи – над 4 хил. лева месечно, които теглят кредит за покупка на имот.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:32 | 11.09.22 г.
fallback