fallback

Масова продажба на ВЕЦ-е и соларни паркове от началото на годината

Прогнозите за продажба на цели предприятия ще продължи и през следващата година, прогнозират експерти от пазара на имоти

10:33 | 23.08.12 г. 8

След понижението в изкупната цена на тока от соларните мрежи инвеститорите започнаха да ги продават.     Снимка: БТА

От началото на годината досега за продажба чрез агенциите за имоти са предложени над 100 индустриални обекта, като очакванията са до края на декември да бъдат оферирани още толкова предприятия. Това съобщи за БТА бившият председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" Орлин Владиков. Той поясни, че подобен ръст в предлагането няма аналог през последните години.

Освен цехове се предлагат и цели предприятия, основно малки фирми с численост на персонала до 30 души.

В списъка за продан влизат още водноелектрически централи (ВЕЦ), машиностроителни и мебелни фирми, компании от хранителновкусовата промишленост, зърнени бази.

Отчетени са оферти за фотоволтаични централи и вятърни паркове. След намаляването на изкупните цени на енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) делът на фотоволтаиците за продан се увеличи, поясни Владиков.

В момента тези оферти съставляват около 5% от общия брой на предлаганите предприятия.

Статистиката сочи още, че между 5 и 8 на сто от оферираните имоти са на дружества с чуждестранно участие от европейски страни в криза, както и на чуждестранни инвеститори, привлечени в страната преди години поради добрите изкупни цени на енергията от алтернативни енергийни източници, коментира Владиков.

Останалите индустриални обекти са изцяло български.

Тъй като продажбата на подобни големи обекти отнема от 6 месеца до една година, до момента има само спорадични сделки. По тази причина експертът очаква, че тенденцията за ръст на броя на предлаганите предприятия ще продължи и през 2013 г.

Цените на оферираните индустриални имота се движат от 1 млн. евро до 20 млн. евро. Това са дружества, които акумулират сериозни доходи и имат големи обороти.

Немалка част от предложените за продажба предприятията имат финансови тежести, обусловени от верижните фалити в производствения сектор, коментира Владиков.

Има редица предприятия, които чувстват сериозни финансови затруднения и са ипотекирани в полза на банки и при свитото потребление и международни пазари имат проблеми с реализацията на продукцията, което също е причина за тяхната продажба, допълни експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:42 | 10.09.22 г.
fallback