fallback

Да си изтеглиш къща от интернет. Буквално

Как технологиите за триизмерно принтиране ще променят строителната индустрия?

10:03 | 01.03.13 г. 2
Автор - снимка
Създател

Не, не говорим за разпечатване на архитектурен план, нито на макет на сграда.

Често чуваме как технологиите превземат живота ни, но рядко се замисляме с какво значение може да бъдат натоварени подобни клишета.

Една от сферите, в които тези революционни процеси се проявяват най-ясно, са технологиите за триизмерно принтиране (3D принтиране). Става дума за изработката на триизмерни прототипи по зададен дигитален модел чрез наслагването на множество пластове материал.

Въпреки че концепцията датира от няколко десетилетия, употребата на 3D принтерите се разпространи главоломно през последните години, като тяхното приложение започва да навлиза във все повече и по-неочаквани сфери от ежедневието ни.

Логично би било да намерим примери в областта на индустриалния и интериорния дизайн, производството и дори строителството.

3D обяд

Според някои иновативни проекти обаче с помощта на 3D принтери бихме могли да произвеждаме модни аксесоари, обувки, произведения на изкуството, оръжия ...  дори храни. Не е невероятно ако в недалечното бъдеще изтегляме обяда си от интернет и го „разпечатваме“ на фирмения принтер в кухнята, смятат някои специалисти.

Противно на очакванията също толкова неекзотично звучи и идеята за приложението на тези технологии в медицината чрез т. нар. решения за „биопринтиране“. Компании като Organovo и днес използват триизмерни принтери за производство на 100% човешки тъкани, създадени на базата на прототип от стволови клетки, като в същото време се разработват и проекти за отпечатването на цели органи.

Строителният сектор не остава встрани от тази революция. В последно време нашумяха проекти, които може да направят възможно за в бъдеще да изтегляме модел на желаната къща и огромни 3D принтери да ни я „отпечатват“ на желаното от нас място много по-бързо и евтино в сравнение със изграждането на такава сграда днес.

Първата „3D принтирана“ къща

Холандският архитект Яняаап Руиссенар от Universe Architecture проектира сграда, която ще бъде създадена изцяло чрез 3D принтери, казват от архитектурното бюро. Според някои това ще бъде първата подобна сграда, като се очаква тя да бъде изградена в началото на 2014 г.

По данни на AFP сградата ще бъде с площ от 1 100 кв. м, а за строителството й ще се ползва принтер, конструиран от италианския инженер Енрико Дини. Машината има възможност за строителство на сгради с размери 6 м на 6 м чрез полагането бетонен или друг слой с дебелина от 5 до 10 мм.

Според архитекта сградата, която първоначално е замислена като музей, ще може да се ползва като жилище. Строителството й ще струва около 4 млн. евро и ще отнеме 18 месеца.

Това не е единственият проект по рода си. Нери Оксман - дизайнер от лабораторията Media Lab на MIT, от няколко години експериментира с подобни технологии. Тя смята, че в съвсем близкото бъдеще ще е възможно принтирането на цели сгради чрез множество роботизирани принтери, които ще изливат бетон и други материали. Технологията има редица предимства пред традиционното строителство, като за в бъдеще решенията ще позволяват паралелно със строителството сградата да се окабелява, да се полага ВиК инсталацията и други.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:07 | 14.09.22 г.
fallback