Инвеститорската умора на AIM, алтернативният сегмент на Лондонската борса, към фондове, развиващи дейност в сектора на имоти, може да отшуми през лятото на 2007 г. и интересът към тях да се върне отново, каза за Investor.bg Александър Бебов, изпълнителен директор в ИП Балканска консултантска компания ЕАД (БКК).
Последната, заедно с ИП Ти Би АЙ Инвест, са членове на борда на директорите на регистрираната на БФБ Прайм Пропърти БГ АДСИЦ.
Бебов припомни, че в последните 18, дори 24 месеца, на AIM са се регистрирали редица компании за недвижими имоти, част от които оперират и на българския пазар, вследствие на което имаше леко оттласкване от пазара.
По думите му в момента БКК е в напреднали преговори с две публични румънски компании, които имат планове за листване и на AIM.
Според него вариантите за регистрация на Лондонската борса зависят от това доколко регулиран пазар и какъв модел на листване търси компанията.
„Ако тя цели по-малко регулиран пазар и по-ниски разходи по регистрацията, тя трябва да се фокусира върху AIM, тъй като на официалния сегмент процесът излиза по-скъп, като пазарът е значително по-регулиран“, поясни той.
Друга румънска компания, с която БКК работи вече близо половин година, е голям институционален фонд, създаден като частна компания за институционално развитие на имоти, която преди два месеца е излязла на Франкфуртската фондова борса, уточни Бебов.
Според него възможни варианти за компании, които търсят по-ниска степен на регулация, са също и алтернативните сегменти на борсите в Дъблин, Виена и Франкфурт.
Александър Бебов каза, че фокусът на БКК е главно България, Румъния и страните от бивша Югославия, по-специално Сърбия и Македония, като добави, че очаква занапред интересът от страна на български компании към инвестиционните възможности, които предлагат Румъния и Сърбия, да се покачва.
През пролетта на миналата година самият той е имал идея Прайм Пропърти БГ АДСИЦ да проучи възможността за двойно листване на Лондонската борса, като е работено много по проучване на възможностите за това, каза Бебов.
Свързани компании:


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове