fallback

Германия отчете висок бюджетен излишък от 1,1% от БВП

Това е най-високият излишък от обединението на двете германски части, отчитат от статистиката

11:10 | 01.09.14 г. 5
Автор - снимка
Създател

Германският финансов министър Волфганг Шойбле. Снимка: Ройтерс

Конюнктурният спад наистина доведе до лек спад на германската икономика през второто тримесечие на 2014 г., но фискалната позиция на държавата в края на първата половина на годината не е била толкова добра от доста време.

Това се дължи не само на доброто състояние на пазара на труда и заради това високите данъчни приходи, но също така и на два специфични елемента на европейската кризисна политика - високите парични преводи на Бундесбанк и ниските лихвени проценти, пише Wall Street Journal.

Това е най-високият излишък от обединението, отчитат от германската статистическа служба. През 2013 г. имаше излишък от 0,3%, а през 2012 г. - от 0,1%.

Към 30 юни Германия отчита бюджетен излишък от 1,1% от брутния вътрешен продукт. За последно излишък Германия постигна за цялата 2000 г. Освен това федералното правителство за първи път от 1991 г. насам отчита излишък за полугодие (4,0 милиарда евро). Провинциите отчитат дефицит от 0,2 милиарда евро, общините са с излишък от 5,3 млрд евро, а социалните каси имат излишък в размер на 7,1 млрд. евро.

Държавните приходи се увеличават в сравнение със същия период на миналата година с 3,4 на сто до 636,9 млрд. евро, докато разходите се увеличават само с 2,5% до 620,8 млрд. евро. 

Най-големият източник на приходи отново са данъчните приходи, които се повишават с 3,0 на сто до 329,50 милиарда евро, следвани от социалните приходи с 233,7 милиарда евро, които са се повишили с 3,4% на годишна база.

Въпреки това най-голямото увеличение има при плащанията на Бундесбанк - от 0,6 до 4,6 милиарда евро. Това се дължи на високите лихвени приходи от държавните облигации на периферните страни, придобити от Бундесбанк през последните няколко години. И кредитите в рамките на трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време TARGET2 са изиграли своята роля.

Статистическото бюро не дава точни данни за вида на разходите. Все пак става ясно, че най-голямото перо, паричните социални обезщетения, са нараснали само с 1,7%. По-висок ръст на разходите има обаче при плащаните от държавата компенсации за наетите (плюс 2,9%) социални помощи в натура (плюс 5,3%) и при брутните инвестиции (плюс 16,5%).  

За разлика от това значителен спад има при плащаните от държавата лихви. Те са с 9,3% под нивото им от първата половина на 2013 г. Причината е обусловените от кризата ниски лихвени проценти и високото търсене на считаните за сигурни германски държавни облигации. Колкото по-високо е търсенето на държавни облигации, толкова по-ниски лихви трябва да се предоставят на купувачите на такива ценни книжа от страна на държавата. При някои падежи лихвата напоследък е дори отрицателна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:22 | 11.09.22 г.
fallback