Водещите икономически анализатори в Германия отново са по-скептично настроени за перспективите за икономиката на страната.
Сега петимата водещи икономически експерти в Германия, известни още като "петимата мъдреци", очакват за 2014 г. растеж от 1,2%, става ясно от поредния доклад, цитиран от Ройтерс.
За следващата година Германският съвет на икономическите консултанти към правителството очаква нарастване на икономиката с 1%. Първоначалните прогнози бяха за покачване на брутния вътрешен продукт с 1,9% за годината и с 2% за следващата.
„Германската икономика се намира в един, макар и не силно изразен, спад“. След свиването на икономическа сила през пролетта и през лятото е имало стагнация. "Икономическият двигател започва да се върти на по-слаби обороти", пише в анализа.
В доклада от повече от 400 страници, озаглавен „Повече доверие в пазарните процеси", експертите критикуват, че федералното правителство със своите социални и трудово-политически мерки е допринесло за охлаждането на икономиката.
Според тях е важно да има нова икономическа политика: „Този път обаче тя да е насочена върху ефективността, а не само върху преразпределението". В допълнение според тях и публичните финанси не са устойчиви в дългосрочен план, като се има предвид застаряването на населението на страната.
Силна критика експертите отправят за налагането на националната минимална работна заплата през 2015 г. Според тях по този начин германският пазар на труда вече не е достатъчно приспособим от гледна точка на бъдещи кризи.
"Мъдреците" подчертават неуспешните реформи в социалната политика и "крачката назад" в пенсионната политика. Поради застаряването на населението, възрастта за пенсиониране не трябва да се понижава, а по-скоро "да се напасне към растящата продължителност на живота".


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?