Федералният резерв на САЩ трябва да отложи покачването на лихвите до първата половина на 2016 г., докато не се видят признаци на ръст на заплатите и инфлацията, препоръчва Международният валутен фонд (МВФ) в годишната си оценка на икономиката на страната.
Според Фонда централната банка не трябва да предприема резки ходове, докато няма ясни признаци за устойчиво възстановяване на икономиката. Данните от САЩ напоследък са смесени, като икономиката се сви с 0,7% през първото тримесечие, припомня CNBC.
"Въз основа на макроикономическата прогноза на мисията, както и забавянето на растежа и инфлацията, би било най-разумно покачването на ставките да е през първата половина на 2016 г.", посочват от МВФ.
Председателят на Фед Джанет Йелън настоява, че икономиката продължава да се движи в правилната посока и че повишението на лихвите ще е през тази година. Въпреки това според прогнозите на МВФ разходите за лична консумация – индикатор, използван от Фед за оценка на инфлацията, ще достигнат целевите 2% чак в средата на 2017 г.
Продължителният период на нулеви лихвени проценти бе повод за лов за доходност. В тази връзка от МВФ смятат, че тази политика е създала по-скоро "редица уязвимости", отколкото "широки пазарни ползи".
Институцията призовава всички агенции, участващи в надзора на Комитета за финансова стабилност – обединението на регулаторите, банковите и правителствени централни агенции, да поеме конкретни ангажименти за финансовата стабилност.
"Въпреки че координацията между агенциите се подобри видимо, има нужда от по-голяма яснота по отношение на ролите и отговорностите в цялата система и управлението на кризи в рамките на Комитета за финансова стабилност", изтъква Фондът.
Във видеото на Bloomberg вижте коментарите на директора на МВФ Кристин Лагард