fallback

МВФ: Поскъпването на долара може да има последици за целия развиващ се свят

Покачване на лихвите на Фед ще доведе до рязко ребалансиране на международни портфейли, посочва в доклад институцията

14:57 | 09.07.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Силният растеж на долара може значително да отслаби икономическия растеж на САЩ и да има последици за целия развиващ се свят, се посочва в нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ), цитиран от Financial Times.

Фондът повтори препоръката си, че Федералният резерв трябва да отложи повишаването на лихвените проценти до следващата година отчасти поради риска, че подобен ход би покачил още курса на долара – нещо, което би имало дестабилизиращи последици в световен мащаб.

Продължаващото поскъпване на долара, което надхвърли 20 на сто спрямо кошницата от основни валути през последните 12 месеца, е "виден риск" поради разликата в растежа между САЩ и други икономики, добави МВФ. Институцията прогнозира стабилно разширяване на дефицита по текущата сметка до 3,5 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) до края на десетилетието.

Председателят на Фед Джанет Йелън обеща, че настоящите почти нулеви лихви ще бъдат постепенно покачени, като институцията ще съблюдава и противодейства на резки изменения в доходността по облигациите и курса на долара.

Рязкото поскъпване на американските пари през март бе една от основните причини покачването на ставките на Фед да бъде отложено. По-силната валута ограничи износа и забави растежа на БВП през първото тримесечие.

Плановете на Фед обаче ще имат огромни последици в световен мащаб. Централните банки и финансовите министерства по света вече се приготвят за възможен износ на капитали и валутни пропадания на фона на очакванията, че инвеститорите ще насочат средствата си в по-високодоходни активи в САЩ.

МВФ заяви, че Фед "внимателно подготвя и телеграфира" намеренията си да повиши лихвите. Подобен ход обаче все още може да предизвика "значително и рязко ребалансиране на международни портфейли", придружено с нестабилност на пазара и засягане на финансовата стабилност в целия свят.

Фондът посочи още, че доларът вече е умерено надценен. Ако движението на валутата отиде в посока на "значително" надценяване, МВФ прогнозира разширяване на дефицита по текущата сметка до 5 на сто от БВП. "Това потенциално създава бъдещи рискове, включително и в някои нововъзникващи пазарни икономики, като глобалните дисбаланси се затвърждават", каза още институцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:20 | 09.09.22 г.
fallback