Заместник-управител в Шведската централна банка определи последната серия макроикономически данни за страната като окуражаващи и сигнализира, че икономистите са доволни от динамиката на валутния пазар. Това означава, че най-голямата скандинавска икономика е по-малко вероятно да преживее поредна серия парични стимули, пише Bloomberg.
Шведската крона поскъпна с 0,72%, като едно евро се обменя за 9,2933 крони към 16:00 часа българско време.
Според Пер Янсон, заместник-управител в Riksbank, последните движения при шведската крона са удовлетворяващи. По думите му данните за безработицата от 7,3% през април, публикувани във вторник, са добри. Предишния месец дела на безработните беше 7,7%. Янсон е определян като един от привържениците на облекчения в паричната политика, посочва Bloomberg.
“Прогнозата ни все още включва спад в безработицата, но има и голяма доза несигурност”, казва Янсон. „Данните до голяма степен са повлияни от притока на мигранти и как тези хора ще си осигурят заетост в дългосрочен план“, допълва той.
Следващото заседание на Riksbank за паричната политика е на 6 юли. През април банката остави бенчмарковия си лихвен процент на ниво от -0,5%, след като през февруари беше понижен с 15 базисни пункта.
Янсон предупреждава, че очакванията не бива да се обвързват само с една порция данни и заяви, че банката трябва да е подготвена за вероятни колебания, включително и в обменния курс. Рисковете пред шведската икономика включват референдума за британското еврочленство на 23 юни и резултата от преговорите за гръцкия дълг.


EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Япония похарчи милиарди, за да подкрепи йената. Защо това не дава резултат?
Google изостава в AI надпреварата поради вътрешна бюрокрация
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Брад Пит не желае да се ожени за Инес де Рамон
Линдзи Лоън стана на 40 г., даде съвет
Майли Сайръс сe сдоби със своя кукла Барби
Еволюцията в стила на рожденичката Марго Роби в снимки
Как да намалите подуването и тежестта в краката през лятото