fallback

Драги: Кешовите разплащания остават съществени за икономиката на еврозоната

Повече от половината от сделките в еврозоната се извършват на ръка, твърди президентът на ЕЦБ

22:53 | 04.04.17 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейците продължават да предпочитат плащанията в брой и повече от половината от сделките в еврозоната се извършват на ръка, заяви във вторник  президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, позовавайки се на предстоящо за публикуване проучване.

Дори и в тази дигитална ера кешовото разплащане продължава да бъде от съществено значение за нашата икономика, посочи той при представянето на нова банкнота с номинал от 50 евро, която има подобрени функции за сигурност.

Проучване за употребата на пари в брой, което беше направено по поръчка на ЕЦБ и ще бъде оповестено колкото се може по-скоро, показва, че над три четвърти от всички плащания при различните сделки за покупко-продажба в еврозоната се извършват в брой, а по стойност на транзакциите – малко повече от половината, сподели гуверньорът на централната банка.

Резултатите от проучването ще бъдат представени през лятото, отбелязва ЕЦБ. Изследването се базира на информация от респонденти, които отчитат трансакциите в различни точки, където се осъществяват продажби, като супермаркети, магазини за стоки с дълготрайна употреба, барове, ресторанти и улични пазари и обхваща 17 държави.

По-рано през деня Драги представи официално новата банкнота от 50 евро с надпис на кирилица, която влиза от днес в обращение в 19 държави от еврозоната. Новата банкнота е с по-добра защита срещу фалшифициране. На нея "евро" е изписано и на кирилица под надписите на гръцки и на латиница. 5,4 милиарда броя от новата банкнота ще бъдат пуснати в държавите от еврозоната. Старите банкноти остават валидни. Според Европейската централна банка банкнотите от 50 евро съставляват 45% от общото количество банкноти в обращение в еврозоната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:42 | 14.09.22 г.
fallback