fallback

Графика на деня: Инвестициите във финтех индустрията през 2016 г.

Потокът от сделки в сектора се е забавил през последните тримесечия на годината, а размерът на финансирането също е намалял

13:15 | 14.05.17 г.
Автор - снимка
Редактор

Според нов доклад на базираната в Сингапур компания за рисков капитал Life.SREDA миналата година е била доста разнообразна, коментира VisualCapitalist.

От една страна докладът Money of the Future Report определя 2016 г. като първата година с цялостен спад на финтех финансирането, след като се извадят всички нетипични стойности. Според техните изчисления потокът от сделки се е забавил през последните няколко тримесечия на годината, а размерът на финансирането към финтех индустрията е намалял с 6% до 19,1 млрд. долара.

От друга страна онази сделка, която се смята за нетипична, е доста голяма: дъщерната компания на Alibaba Ant Financial, която е вторият по големина еднорог в света след Uber, привлече финансиране за 4,5 млрд. долара в началото на 2016 г. Това е най-голямата привлечена сума в историята за частна технологична компания.

Нещо повече, по отношение на осъществените сделки през 2016 г. може да говорим по-скоро за качество отколкото за количество. Установените финансови институции вече не седят отстрани, наблюдавайки индустрията – всъщност банките са увеличили броя на инвестициите във финтех компании, подкрепяни от фирми за рисков капитал, с 61% спрямо предишната година.

Някои банки са доста по-активни от други. JPMorgan, например, е осъществила само три финтех сделки през миналата година, което е същият брой като през 2015 г.

Компании като Barclays и Goldman Sachs имат по-различен доход, насочвайки се към колкото се може повече финтех компании. Barclays е инвестирала в 23 сделки през 2016 г., постигайки 53% ръст на активността, а Goldman – 17 сделки с 31% повишение на активността.

Партньорствата и продуктовото интегриране, акселераторите и лабораториите за иновации, преките инвестиции и рисковите дългове, корпоративният рисков капитал и инвестиции тип фонд на фондовете – банките започнаха да използват всички налични механизми, за да не изгубят в цифровата война от новите гладни играчи“, пише в доклада.

Макар че Barclays и Goldman Sachs са сериозни инвеститори в сферата, всяка си има своя логика зад тактиката си. Goldman Sachs инвестира във финтех стартъпи единствено заради очакванията за финансова възвръщаемост, а Barclays и банки като BBVA търсят по-скоро стратегически инвестиции, които могат да разширят основния им бизнес.

Независимо каква е тактиката и логиката, изглежда банките официално навлязоха завинаги в технологичната игра. Въпросът е: може ли тромавите, консервативни институции като банките да бъдат достатъчно гъвкави, за да използват бъдещи инвестиции – и ще се отплатят ли те?

Други графики вижте тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:36 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Технологии виж още