fallback

Фирмите в "София тех парк" ще работят със суперкомпютъра на БАН

Технологичният парк, осъществен с финансиране от 83 млн. лева, отваря врати в петък

14:44 | 10.12.15 г. 10

„София тех парк“ ще отвори врати на 11 декември, а компаниите, ситуирани в него, ще имат достъп до прототип на суперкомпютъра на БАН, който е дело на общо 25 държави, обявиха организаторите. Машината е толкова мощна, че "може да обработва 400 хил. млрд. операции в секунда".

Проектът за „София тех парк“ се осъществява с финансиране в размер на 83 млн. лева по Оперативна програма „Конкурентоспособност“, като в рамките на следващия програмен период са предвидени още 52 млн. лева.

Новият технологичен хъб ще събере на едно място малки, средни и големи компании, както и представители на университетите в България, като целта е да се развие изследователският, иновационният и технологичният капацитет на страната.

Проектът се изпълнява от „София Тех Парк“ АД, което е създадено през 2012 г. и е 100% собственост на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Главен изпълнителен директор е Елица Панайотова.

В рамките на парка влизат 20 000 кв. м нови и реновирани сградни площи. В тях се намират приложно-изследователски лаборатории, един инкубатор, пространства за лекции и образователни форуми, както и места за демонстриране на нови технологии.

„Значителна част от компаниите, в които сме инвестирали, искат да се преместят да работят в София тех парк“, коментира Даниел Томов от фонда за рискови инвестиции Eleven. По думите му фондът ще продължи да инвестира в нови технологични компании, като от февруари 2016 г. стартира новата му кампания. Според Томов инкубаторът в „София тех парк“ има за цел да срещне компаниите и акселераторите, така че да се създаде реален технологичен хъб.

Любен Белов, партньор във фонда LAUNCHub, коментира, че над 3,5% от брутния вътрешен продукт на България се създава именно от технологични компании, а гиганти като SAP и VMware създават свои развойни центрове именно у нас, защото средата е подходяща.

„Това пространство може да се превърне в истинско средище за подобни бизнес срещи. Тъй като са необходими капитали и ментори за младите компании, е хубаво големите имена в бизнеса да са при нас“, допълни той, посочвайки още, че „София тех парк“ може да се превърне и във връзка с други хъбове извън България.

Павел Езекиев, съосновател на инвестиционния фонд NEVEQ, смята, че технологичният парк е естествено развитие на екосистемата, а като такъв хъб ще обединява множество идеи в едно.

За стартиращите компании „София тех парк“ ще бъде и реална подкрепа, тъй като ще предоставя не само възможност за различни партньорства, но и юридически, финансови и други услуги, които да улесняват бизнеса.

По думите на Тунио Зафер, главен изпълнителен директор на компанията за облачни услуги pCloud, инженерният потенциал в България е огромен, но липсва връзката между участниците в технологичната индустрия, намиращи се на различни нива, а „София тех парк“ може да осигури такава.

„Това може да е нещо като Силициевата долина на Европа“, коментира той, подчертавайки, че става дума за обединяването на огромен потенциал в едно.

В „София тех парк“ заедно ще работят не само компаниите, но те ще намерят партньор и в лицето на висшите учебни заведения.

„Комбинирането между университетите и младия дух на бизнеса е формулата на успеха“, твърди Ираван Хира, генерален директор на Hewlett-Packard България. Според него границите в индустрията падат и все повече се говори за споделяне на ресурси, защото няма технология, която да може да върши цялата работа, както беше в миналото. Същевременно HP обяви, че си сътрудничи с БАН и Института по информационни и комуникационни технологии във връзка с една от лабораториите в технологогичния парк.

Хира смята, че този хъб ще даде възможност на малкия и среден бизнес да получи достъп до компютърните технологии, от които се нуждае. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:09 | 13.09.22 г.
fallback