Първата академия за виртуална реалност в България ще се проведе в София тази събота, с цел да разкрие новите възможности, които предлага тази нова технология.
Събитието, което ще се случи в Nu Boyana Film Studios, ще е еднодневно и ще е насочено към професионалисти в областта на киното, маркетинга, рекламата и индустрията за игри, като ще се заеме с нелекатата задача да открие пресечната точка между всички тези области и виртуалната реалност.
Специално за академията в България пристигнаха продуценти и създатели на филми с виртуална реалност, участвали в току-що завършилия Tribeca Film Festival в САЩ. С участниците в академията ще се срещнат програмният директор на VR модула на фестивала Лорън Хамъндс, както и сценаристът и режисьор Стивън Шард.
Идеята на събитието е да се поставят основите в сферата на виртуалната реалност и киното в България, а вече има сериозен интерес в тази област, коментира Михайло Николич, съосновател на дигитална агенция Athlon, която е и един от организаторите заедно с фестивала So Independent.
По думите на Николич все още има сериозна дистанция между хората, които създават съдържанието, и тези, които разработват технологията. Затова идеята на събитието е да помогне тя да се стесни.
Освен това представителите на индустрията ще се запознаят с новите възможности, които се откриват пред тях чрез виртуалната реалност. В това число влиза и възможността за предлагането на нов тип съдържание, което потапя зрителя напълно в действието.
Ето защо специално внимание ще бъде обърнато на новия подход към разказването на истории и как трябва да се промени мисленето на сценаристите и режисьорите. В рамките на академията ще бъде заснето и съдържание с виртуална реалност у нас и ще бъде обсъден въпросът как актьорите трябва да играят, за да участват във филми, заснемани за такава среда.
Необходимо е представителите на филмовата индустрия бързо да свикнат с тази нова технология, която се развива с още по-бързи темпове, коментира сценаристът и режисьор Стивън Шард.
Според Жана Караиванова, директор и основател на So Independent Film Festival, наистина напредъкът в тази област е изключително бърз и това личи ясно на филмовите фестивали. По думите ѝ само за няколко месеца на различните такива събития се наблюдава прогрес в развитието на виртуалната реалност и проектите, които се правят с нея.
„На фестивалите има все по-големи VR сегменти“, обясни тя.
Всъщност еднодневната академия ще има своето логично продължение малко по-късно тази година. За октомври е планиран разширен по формата си форум, който е посветен на виртуалната реалност, който също ще се проведе у нас.


В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Унгарската мечта за еврото пренарежда облигационните пазари в Източна Европа
Испания рискува затворени барове и срив в услугите, ако ограничи мигрантите
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Таксиметровият бранш не отчита спад в търсенето на услугата
Евтим Милошев: Младите творци трябва да бъдат акцент в политиката ни
Освободиха срещу гаранция мъжа, задържан след инцидента с Ивайло Мирчев
ЦСКА 1948 триумфира над Лудогорец в битката за Европа