fallback

Bloomberg Businessweek: В сървъри на Amazon и Apple са поставяни шпионски чиповe

Книжата на китайски хардуерни компании понижиха рязко стойността си, Lenovo загуби над една пета от пазарната си капитализация

08:43 | 05.10.18 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Книжата на китайски хардуерни компании понижиха рязко стойността си днес, водени от производителя на компютри Lenovo Group, който загуби над една пета от капитализацията си, предава Ройтерс.

Не е ясно каква точно е причината за това, но спадът идва, след като Bloomberg Businessweek писа, че системите на американски технологични компании са били заразени през заразени чипове, които са били поставени от китайски агенти, занимаващи се с шпионаж.

Bloomberg Businessweek се позовава на анонимни източници от разузнавателни агенции и на компании, според които китайски шпиони са поставили компютърни чипове в оборудване, използвано от около 30 компании и няколко американски правителствени агенции, което може да е предоставило на Пекин таен достъп до вътрешни мрежи. Bloomberg подчертава, че анализът е подготвян в продължение на една година и се базира на над 100 интервюта.

Книжата на Lenovo понижиха стойността си с 23 на сто, докато листнатите в Хонконг акции на китайския производител на телекомуникационно оборудване ZTE Corp са загубили 14% от стойността си.

Цената на акциите на AAC Technologies, ключов доставчик на компоненти на Apple, пък спадна с 5 на сто.

Чиповете, които Bloomberg твърди, че са били обект на секретно проучване на американското правителство, започнало още през 2015 г., са използвани за събирането на интелектуална собственост и търговски тайни на американски компании. Самите чипове може да са дошли от китайската сървърна компания Super Micro Computer, която сглобява машини, използвани в центровете за данни на редица компании.

В статията си Bloomberg Businessweek твърди, че сред засегнатите американски компании се нареждат имена като Apple и Amazon. 

Центровете за данни, ползвани от Amazon Web Services и Apple може да са били обект на наблюдение от страна на китайското правителство през микрочиповете, които са били поставяни в оборудването още при производството му, а нe пo вpeмe нa тpaнcпopтиpaнeтo нa мpeжoвoтo oбopyдвaнe. Cпopeд тaзи инфopмaция внocът нa ĸoмпpoмeтиpaнaтa тexниĸa ce e ocъщecтвявaл oт ĸoмпaниятa Ѕuреr Місrо Computer, cпeциaлизиpaнa в oблacттa нa cъpвъpния xapдyep. Имeннo тя e изпoлзвaлa въпpocнитe ĸитaйcĸи дънни плaтĸи. Изглeждa чe oтгoвopнocттa щe ce тъpcи oт Ѕuреr Місrо Computer. 

BusinessWeek

От своя страна, Apple и Amazon отрекоха обвиненията и заявиха, че техните системи не са заразени чрез поставянето на заразени със зловреден софтуер компютърни чипове.

Министерството на външните работи на Китай не е отговорило на запитванията за коментар по въпроса. Преди това страната отрече обвиненията в това да стои зад кибератаките срещу редица западни компании.

„17 независими източници, включително представители на правителства и вътрешни лица от компаниите, потвърдиха манипулацията на хардуера, както и други елементи от атаките“, заяви Bloomberg. “Заставаме зад нашия репортаж и сме уверени в нашите източници“.

Книжата на Super Micro Computer понижиха стойността си с 38 на сто до 13,26 долара в резултат от случилото се. Базираната в Сан Хосе, Калифорния, компания отрече категорично да е продавала сървъри, които да са съдържали заразени микрочипове в основата на системите им. Тя твърди, че никога не е откривала никакви заразени чипове, не е била информирана подобно нещо да е било намирано от някой клиент и никога не е подписвала договори с правителствени агенции по въпроса.

Според Bloomberg Amazon е разкрила наличието на чиповете през 2015 г., когато е проучвала сървърите, произвеждани от компания, известна като Elemental Technologies, която Amazon може да е придобила.

Разследването е показало, че сървърите на Elemental, които са били сглобени от Super Micro, са включвали микрочипове, които не са били част от техния дизайн, твърди Bloomberg. Amazon е обявила случилото се пред американските власти, които са сметнали, че чиповете са позволили да хакерите да създадат „вратичка“ в мрежите, използвайки тези сървъри.

AWS е казала пред Bloomberg, че не е открила никакви доказателства за наличието на заразени чипове или хардуерни модификации.

Bloomberg пише още, че през 2015 г. Apple е открила проблемните чипове в сървъри, които е купила от хардуерен производител. Информацията е от трима анонимни източници вътре в компанията.

Apple отрича и това, като твърди, че е разследвала твърденията на Bloomberg. 

В последваща статия Bloomberg пише, че Facebook също е засегната от друг тип атака срещу сървърите на Super Micro. По време на процеса е бил зареждан оперативен софтуер, подготвен за устройствата, с който нападателите могат да прехвърлят данни. Facebook казва пред агенцията, че хардуер на Super Micro е бил използван само за лабораторни тестове и компанията ще се откаже от договор за доставка.

Представители на Федералното бюро за разследвания и на други агенции не са отговорили на запитванията за коментар по въпроса. Говорителката на Американската агенция за национална сигурност е заявила, че няма да коментира темата веднага.

Докато текат споровете около въпроса със заразените микрочипове обаче, експерти по сигурността посочват нарастващите си опасения, че хакерите могат да извършат кибератака.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:49 | 13.09.22 г.
fallback