fallback

Милиардерски спор за работата от разстояние и връщането в офиса

Австралийският предприемач Скот Фаркухар осмя заповедта на Илон Мъск за връщане на служителите в офиса

13:13 | 03.06.22 г. 9

Милиардерът Илон Мъск влезе в спор в Twitter с третия по размер на богатството човек в Австралия за ползата от това да се сложи край на пандемичната практика за работа от разстояние, пише Ройтерс.

Във вътрешен корпоративен имейл тази седмица главният изпълнителен директор на Tesla Inc заяви, че "от всеки в Tesla се изисква да прекарва минимум 40 часа в офиса на седмица" и "ако не се появите, ще приемем, че сте подали молба за напускане". Това предизвика критики сред защитниците на правата на работниците заради потенциалния риск от заразяване с коронавирус.

Съоснователят на австралийския разработчик на софтуер за управление на проекти Atlassian Plc Скот Фаркухар осмя заповедта на Мъск в поредица от съобщения в Twitter като "нещо от 50-те години на миналия век". Политиката за "работа отвсякъде" на компанията, регистрирана в САЩ, е "ключ за нашия непрекъснат растеж", посочи той. "Насочваме усилията си към увеличаване на Atlassian до 25 хил. служители до финансовата 2026 година", написа Фаркухар. "Интересуват ли се служители на Tesla?".

Мъск отвърна: "Горната поредица от туитове илюстрира защо рецесиите изпълняват жизненоважна икономическа прочистваща функция".

Илон Мъск. Снимка: Samuel Corum/Bloomberg

Размяната на реплики не е необичайна за Мъск, който често използва Twitter, за да прави остри изявления по чувствителни теми.

В Силициевата долина много технологични фирми преминаха към смесен модел на работа от дома и офиса по време на пандемията, докато други определиха дати за връщане в офиса, но ги отмениха впоследствие с появата на нови вълни на коронавируса.

Мъск, най-богатият човек в света, а също и главен изпълнителен директор на SpaceX, е влизал в спорове и с други милиардери. През 2021 г. той публикува изображение на медал за второ място в отговор на туит от Джеф Безос, празнуващ успеха на Amazon.com Inc.

През 2017 г. другият съосновател на Atlassian - Майк Кенън-Брукс, сътрудничи на Мъск, като публично подкрепи предложението му за доставката на най-голямата литиево-йонна батерия в света за щата Южна Австралия, след като той претърпя прекъсване на електрозахранването през 2017 г. Кенън-Брукс, който оттогава ръководи кампания за закупуване на австралийската енергийна компания AGL Energy Ltd и ускоряване на прехода ѝ към възобновяема енергия, сега сподели в Twitter забележките на Скот Фаркухар, критикуващи заповедта на Мъск за връщане в офиса.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:49 | 14.09.22 г.
fallback