fallback

Коронавирусът отбелязва края на аналоговата ера в обществото

Дигиталната революция вероятно ще промени из основи икономическия анализ

09:16 | 18.07.20 г. 8

Карантината в резултат на Covid-19 ще остане известна като момента, в който светът окончателно изостави аналоговата ера. Нямам предвид това в технологичен смисъл. Става въпрос за това как събираме и използваме информацията, пише Волфганг Мюнхау за Financial Times. 

Мобилният телефон и други дигитални устройства съществуват от известно време, но сега мобилният телефон се превърна в основен източник на информация за обществени данни. Учените използват данни от мобилни телефони, за да проследят разпространението на коронавируса. Друго ново приложение на големите данни е в икономическия анализ. Ако данните за местоположението на телефона могат да бъдат използвани за проследяване на заразата, използването им в плащанията на дребно означава, че те могат да бъдат използвани и за проследяване на потреблението.

И тъй като това се случва, ние откриваме, че качеството на тази информация в реално време е определено по-добро от допотопните източници на данни - като проучвания за измерване на доверието - на които преди това сме разчитали за икономическо разузнаване в реално време. Някои от тези анкети използват фиксирани панели от респонденти, които попълват въпросник всеки месец.

В Германия преди много години медиен анализатор твърдеше, че може да предскаже проучванията за доверието на института Ifo чрез изучаване връзката между положителните и отрицателните икономически новини в дните преди изпращането на въпросниците. Неговата презумпция беше, че служителите на компанията, които попълват въпросника, са повлияни от прочетеното във вестниците. Никога не можах да докажа това твърдение, но ми се стори правдоподобно.

Индикаторите за доверие или потвърждават това, което вече знаем, или вероятно са грешни. Те представляват предимно статистически шум от данни с ниско качество. И въпреки това хората разчитат на тях, защото реално няма на какво друго. Това няма да е така завинаги.

Дигиталната революция настъпва на етапи. В първия се появиха цифровият хардуер и интернет; после интернет базираните услуги; и след това големите данни, комбинирани с изкуствен интелект. Тези постижения се съчетаха, за да позволят на мобилните телефони да правят снимки с невъобразимо качество само допреди няколко години.

Големите данни не означават просто много данни, а и свързването им с алгоритми. Точно както е възможно да се превърнат некачествените визуални данни в чиста картина, същото може един ден да бъде възможно и в икономическия анализ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:48 | 10.09.22 г.
fallback