В рамките на Механизма за свързване на Европа България планира да кандидатства с проекти в секторите "Транспорт", "Енергетика" и "Информационни и комуникационни технологии". Това каза по време на парламентарния контрол вицепремиерът по еврофондовете Зинаида Златанова, съобщи БТА.
Списъкът на проектите, който се предлага за финансиране от Инструмента за свързаност на Европа, е включен в последния вариант на Споразумението за партньорство от август, допълни Златанова.
Припомняме, че през октомври 2011 г. Еврокомисията прие план за инвестиции в размер на 50 млрд. евро за усъвършенстване на европейската транспортна, енергийна и цифрова мрежа. Механизмът за свързване на Европа е ориентиран главно към проекти с висока добавена стойност за целия ЕС. Чрез него се финансират проекти за енергийна, транспортна и цифрова инфраструктура.
Тогава по този инструмент за транспорт бяха предвидени 31,7 млрд. евро, за енергетика - 9,1 млрд. евро, а за далекосъобщения и ИКТ - 9,2 млрд. евро, включително за високоскоростни широколентови мрежи и общоевропейски цифрови услуги.
Зинаида Златанова посочи, че предлаганите от България проекти са съобразени с публикуваните от ЕК нови карти на деветте главни коридора, които вицепремиерът определи като "гръбнак" на превозите в единния европейски пазар и за които отбеляза, че се очаква да променят коренно връзките между Изтока и Запада през следващия финансов период.


България е сред трите страни с най-кратка очаквана продължителност на трудовия живот в ЕС
Вдигат с 5% възнагражденията в „Градски транспорт“ – Варна
Българинът плавно, но сигурно променя начина си на хранене и избягва глутен и лактоза
"Глупавите" телефони се завръщат триумфално в България
Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
3D принтирани бази и храна: Как Европа се готви за живот на Луната
Голяма цел, стратегия, мотивирани служители - рецептата за успех на бизнеса
Гореща вълна и дим от пожари натоварват американската енергийна мрежа
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 2
Стармър за Бърнам, Световното и Фараж срещу Бийнфейс, част 1
Suzuki заменя бензина с… кравешка тор
BMW и Toyota вече зареждат колите си с бензин без съдържание на петрол
Как модерните коли „мислят“ преди вас, когато натиснете газта
Xiaomi направи хибрид, които се сравнява с електромобил
Шефът на Toyota призова японските марки към обединение
САЩ нанася нова вълна от удари по Иран
Вечерни протести срещу уволнението на министъра на отбраната Фьодоров в цяла Украйна
Кара Делевин стана първата хомосексуална жена на корицата на Playboy
Латвийският премиер разкритикува България и други държави, блокирали новия пакет санкции срещу Русия
ЦСКА продължава в Лига Европа, грозни сцени белязаха гостуването в Северна Ирландия