От началото на 2017 г. започва български вариант на досегашния проект ДОМИНО за дуалното обучение. Финансиране за бизнеса е осигурено от оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж", каза вицепремиерът и министър на образованието и науката в оставка Меглена Кунева на среща с учители и ученици в Професионалната гимназия по туризъм "Проф. д-р Асен Златаров" във Варна, съобщават от пресцентъра на просветното министерство.
Новият проект предвижда три дни в седмицата учениците да работят срещу заплащане и два дни да учат.
Според Кунева е налице парадокс - има безработица, бизнесът се задъхва заради дефицит на кадри, а в същото време професионалните училища се опразват за сметка на езиковите гимназии. Системата обаче не може да се регулира със санкциониращи административни мерки, а с добро управление, с повече учебни практики, с повишаване на престижа на търсените професии и с тясна връзка с бизнеса и с неговите реални потребности, смята тя.
Основните проблеми пред развитието на професионалното образование са остарялата материална база, трудностите при осигуряване на индивидуални работни места за производствена практика на учениците и слабият интерес у подрастващите към водещи сектори, като например туризма.
Кенева посочи, че с промяната в Закона за професионалното образование са направени две важни положителни стъпки - олекотяване на държавните зрелостни изпити и увеличаване на часовете по практика за сметка на теорията.
През 2017 г. ще се даде тласък на професионалното обучение, защото за последен път ще има прием и след седми, и след осми клас, каза още Кунева.
По думите й бизнесът трябва да осъзнае, че няма как да получи напълно готови кадри от училищата и трябва да участва дейно в процесите на придобиване на професионални умения у подрастващите и да съумее да ги задържи в България.


Европейската комисия кани младите хора от Варна да станат „Млади трансгранични посланици“
Кметът на Варна кани жителите на "Виница" на среща
Джебчии дебнат туристи край Археологическия музей във Варна
Сметната палата показа имуществените декларации на варненските управници
Агресия срещу двама служители на НАП при проверка в Слънчев бряг
Хуманоидните роботи ще са следващият голям балон
ОАЕ прекъсват икономическите връзки с Иран след ракетна атака
Борбата с българската олигархия може да остане само една мечта
Oakley Capital придобива мажоритарен дял в българската Graphwise
Високите приходи на българските рудници прикриват застой в добивите
Радикална промяна за новия Hyundai Tucson – той е квадратен
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Погребан от земетресение Mercedes 280 TE беше продаден 252 000 долара
Демерджиев за иранската заплаха към "Безмер": Взети са всички възможни мерки
Пробив за МРЗ: Синдикати и работодатели се разбраха за показателите
Сандов: Кражбите на вода са голям процент, ще има режим есента и зимата
Инж. Манчев: България се нуждае от нови мощности, работи се за седми и осми блок на АЕЦ