Рейтинговата агенция Standard & Poor's Ratings Services е потвърдила днес дългосрочния и краткосрочния рейтинги за кредити в чуждестранна и местна валута на Република България на нивата им от съответно BBB и A-3, съобщи Министерството на финансите (МФ).
Перспективата за дългосрочния кредитен рейтинг е стабилна, а оценката за трансфер и конвертируемост остава непроменена - A.
„Рейтингът за Република България отчита благоприятното ни мнение за фискалната й политика, ниския брутен дълг на страната и перспективите й за растеж в средносрочен план, особено ако са подкрепени от подобрено усвояване на средствата от ЕС и други преимущества на членството в ЕС. Стабилната перспектива балансира благоприятната фискална позиция и перспективите за икономически растеж на България с нейната външна уязвимост”, се казва в становището на S&P.
През 2010-2011 г. слабото вътрешно търсене вероятно ще доведе до по-нататъшно намаляване на дефицита по текущата сметка, който ще бъде покрит от нетния приток на капитал и трансфери от ЕС, прогнозира рейтинговата агенция.
Като аргумент за оценката се посочва още, че правителството води правилна политика за справяне с бюджетния дефицит и очакванията на рейтинговата агенция са той да бъде под 3% от БВП през 2011 година. „В резултат на това очакванията ни са през 2011 г. държавният дълг да бъде под 20% от БВП”, прогнозира S&P.
Очакванията на рейтинговата агенция относно брутния външен дълг на финансовия сектор са той да спадне в края на 2010 г. до 9 млрд. долара от 12 млрд. към 31.12.2009 година.
Standard & Poor's изразява очакване за стабилизиране на външното кредитиране на банките, тъй като счита банковата система за добре капитализирана с добре функционираща регулаторна и надзорна рамка.


Пробив в лечението на рак? Ваксина показа възпиращо действие за повторна поява на рак на кожата
Утре и през почивните дни температурите у нас ще се движат в диапазона 35-40 градуса
Над 1 млн. евро глоби отнесла сметопочистващата фирма във Варна за година
ЦИК сезира прокуратурата за двойно гласуване в 15 района, сред тях Варна
Коцев: „Вяра“ и още ключови улици във Варна са в плановете за ремонт
Печалбата на Alibaba се срина със 75% поради огромни разходи за AI
YouTube предлага милиони, за да спре създателите да работят с Netflix
CK Hutchison заведе арбитражен иск срещу Панама за $1,5 млрд.
Финансовото министерство на САЩ скъсва с принципа за „редовност и предвидимост“
Араяси: САЩ трябва да деескалира ситуацията в Сирия
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Васил Терзиев към правителството: София не бива да бъде поставяна в изолация заради политически битки
Здравният министър обяви реформа: РЗИ остават, спешната помощ се обединява
Мицкоски: Конституцията на Северна Македония гарантира защита и на българската общност
Горски пожар край Медвен и Градец, задействаха BG-ALERT
Времето утре: Жега, градусите докосват 40