fallback

Борисов: Искаме да ни обяснят защо „Набуко“ се оскъпява с няколко милиарда евро

Другият въпрос, поставен от премиера пред колегите му в Брюксел, е за определянето на транзитната такса, която ще даде визия за времето на изплащане на газопровода

17:30 | 04.02.11 г. 5
Автор - снимка
Създател

На предиобедната сесия днес на Европейския съвет в Брюксел премиерът Бойко Борисов постави въпроса за оскъпяването на проекта за газопровода „Набуко“, съобщи правителствената информационна служба.

„Поисках на следващото заседание да ни бъде обяснено завишаването на цената на „Набуко” и то с няколко милиарда евро – дали е резултат от технически грешки или на промяна на трасето, или гарантиране на новите източници на газ. Това е важно за нас, защото като акционери (в лицето на държавния „Български енергиен холдинг“) не ни е все едно дали трябва да вземем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) заем от 1,2 млрд., 2 млрд. или 3 млрд. евро”, изтъкна той. По думите му именно затова е взето решение за участието в проектите и на частни капитали от Европа.

Другият въпрос, поставен от министър-председателя, е за определянето на транзитната такса, която ще даде визия за времето на изплащане на "Набуко“.

При посещението си в София в края на ноември 2010 г. в рамките на международен енергиен форум ръководителят на компанията оператор на "Набуко" Райнхард Мичек съобщи, че стойността на газопровода "Набуко" за България, както и за всяка от шестте компании, които участват с дял в компанията „Набуко", по първоначални данни ще бъде около 2,4 млрд. евро. Тогава не стана ясно дали посочената сума е техническа грешка при превода, тъй като при няколко пъти официално обявените предварителни разчети общата стойност на "Набуко" беше 7,9 млрд. евро, т.е. за всяка от страните участници сумата на разходите би трябвало да е наполовина на обявените 2,4 млрд. евро.

Премиерът Борисов се е спрял на още един акцент от обсъжданите днес теми – енергийната ефективност. „Много важно е не само да произвеждаме енергия, а и да я пестим и тук е огромният залог на България”, подчерта той и даде пример, че 20% от произвежданата у нас електроенергия се губи по електропреносната мрежа, сградите и предприятията.

По повод решенията на Европейския съвет за осигуряване на енергийните доставки премиерът посочва, че до 2014 г. всички държави членки са длъжни да имат минимум два източника за снабдяване с природен газ и електроенергия.

Относно снощната среща на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу с премиерите на шест държави Бойко Борисов отбелязва, че са обсъдени основните проекти за газопреносната система, нефтопроводите, ядрената енергетика и възобновяемите енергийни източници (ВЕИ). „Нашето мнение се чу добре, защото имаме и атомна електроцентрала, и подписан договор за строеж на втора, участваме в „Набуко” и „Южен поток” и сме една от държавите, поели ангажимент 16% от крайното потребление на енергия да е от ВЕИ до 2020 г.“, коментира Борисов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:10 | 13.09.22 г.
fallback