fallback

ЕК отчете напредъка ни в правните реформи

Приети са важни изменения в Закона за съдебната власт, с които се обезпечава правното основание за по-нататъшното осъществяване на стратегията за съдебна реформа

13:50 | 18.02.11 г. 1
Автор - снимка
Създател

България продължава правната реформа и е приела важни изменения в Закона за съдебната власт, с които се обезпечава правното основание за по-нататъшното осъществяване на стратегията за съдебна реформа, за засилването на отчетността и управленските правомощия на Висшия съдебен съвет и за усъвършенстването на системата за назначаване, професионално обучение, атестиране и повишаване в длъжност в съдебната система. 

Това се посочва в представения днес междинен доклад на Европейската комисия относно напредъка на страната ни по механизма за сътрудничество и проверка.

Предишният доклад за напредъка, приет от ЕК през юли миналата година, и съдържащите се в него препоръки продължават да бъдат отправната точка за оценката на постигнатия по показателите напредък и за определяне на оставащите предизвикателства, се посочва в съобщението на комисията.

Комисията ще представи следващата си оценка през лятото на 2011 г.

Като напредък се отчита решението да бъде създаден специализиран съд за дела, свързани с организираната престъпност, както и продължаващата структурна реформа на Агенция „Митници“ и началото на амбициозен проект за борба с корупцията.

България също така прие изменения, за да подобри Закона за предотвратяване на конфликт на интереси, с който се създава независим орган, натоварен с установяването и санкционирането на конфликти на интереси, отчитат от ЕК.

През същия период в съдилищата е регистриран по-голям брой повдигнати обвинения и съдебни решения в случаи на корупция по високите етажи. Произнесени са две важни присъди, но са регистрирани и няколко оправдателни присъди по емблематични дела за корупция по високите етажи, конфликт на интереси, измами и организирана престъпност, като всяка от тези присъди бе обжалвана от прокуратурата в името на обществения интерес.

От юли насам Висшият съдебен съвет е постигнал по-добри резултати в дисциплинарната сфера, но в едно важно решение - за назначаване на председателя на Върховния административен съд през ноември, не съумя да демонстрира необходимата ангажираност за гарантиране на отчетност и прозрачност, посочват от комисията.

След последната оценка на комисията България поддържа своя ангажимент да продължи осъществяването на своята стратегия за съдебна реформа посредством подробен план за действие.

За да запази реформаторския устрем, страната ни трябва да продължи да съсредоточава усилията си върху националната стратегия за съдебна реформа и да осъществява задълбочена реформа в съдебната система и в полицията, посочват от комисията.

Това изисква да се предприемат стъпки за по-нататъшно усъвършенстване на съдебната практика и трайно подобряване на начина, по който са структурирани, управлявани и си сътрудничат съдебната власт, полицията и другите следствени органи.

До следващата оценка на комисията България трябва също така да се съсредоточи върху приемането на ефективен закон за отнемане на имущество от престъпна дейност, създаването на орган, натоварен с установяването и санкционирането на конфликти на интереси, както и постигането на резултати в дела за корупция и в борбата с организираната престъпност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:46 | 13.09.22 г.
fallback