fallback

Над една пета от трудоспособните българи искат да емигрират

Над 650 хиляди са сезонните работници извън пределите на страната

15:31 | 17.05.11 г. 4

За последните пет години все повече българи изявяват желание да се преселят в чужбина, като нагласите на потенциалните емигранти са за по-продължителен престой. Данните са от изследване сред българската диаспора в Западна Европа и техните семейства в България, направено от екип учени от Института за икономически изследвания на БАН и Университета за национално и световно стопанство.

Ако през 2007 г. трайните емигранти са били сравнително малка общност, съставляваща 4,7% от трудоспособното население на България, днес те достигат 9 на сто.

Миграционният потенциал преди пет години е бил 18,6%, докато през 2011 г. 22,8% от запитаните декларират, че искат да живеят и работят зад граница.

Проучването се реализира по проект, финансиран от Фонд „Научни изследвания” и обхваща нагласите на българското население за емиграция, причини за заминаване и предпочитани страни, средна продължителност на престоя, склонност към спестявания и парични трансфери у нас и в чужбина, как се организират българските общности зад граница и т.н., обясни доц. Веселин Минчев, заместник директор на Института и ръководител на екипа.

Изследването регистрира над 650 хил. сезонни или т.нар. „циркулярни”, емигранти, които са близо 15% от трудоспособното население, сочат данните от изследването.

Изводът е, че основните причини за излизането от страната са икономически. На второ и трето място са поставени желанието за професионална реализация и семейните причини.

Променени са и предпочитанията на българите към страните, в които желаят да емигрират. Преди 5 години в челната тройка са били Испания, Гърция и Германия, докато сега това са Англия, Германия и Испания.

Обяснението е, че българите вече избират страни, които по-бързо излизат от финансовата криза, което обяснява и защо към новите дестинации са прибавени Холандия и Швейцария за сметка на Турция и Белгия.

Без промяна остава интересът към САЩ и Италия, посочени на 5-о и 7-мо място в двата наблюдавани периода.

Световната криза е дала отражение и върху броя на домакинствата със завърнал се и настоящ емигрант. Проучването сочи, че за 5 години върналите се от чужбина са се увеличили с над 17%. Въпреки това относителният дял на текущо пребиваващите зад граница се запазва стабилен.

Над 47% от запитаните са посочили като основни  причини за прибирането си в България семейни и здравословни причини, а 40% от запитаните са били принудени да се върнат заради съкращения и ненамиране на нова работа.

Тенденцията за трайно търсене на работа зад граница е видима и при проследяване на алтернативните оценки за спестяванията и трансферите на средства у нас и в чужбина, обясни доц. Веселин Минчев.

За изследването са анкетирани над 1000 души.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:05 | 10.09.22 г.
fallback