fallback

Кабинетът ще решава стажът за ранно пенсиониране да се вдигне от 25 на 27 години

Администрацията в силовите ведомства да получава 10, а не 20 заплати при пенсия, а служителите на ДАНС - 15, е договорил с ресорните министри вицепремиерът Дянков

10:58 | 02.11.11 г. 7

На днешното заседание на правителството министрите на финансите, вътрешните работи и отбраната ще внесат предложение за увеличаване на стажа за ранно пенсиониране от 25 на 27 години и за намаляване на компенсациите, които се изплащат при пенсионирането на служителите в силовите ведомства.

Това съобщи министърът на финансите Симеон Дянков в интервю за БНТ по повод постигнатата договорка с министрите на отбраната и вътрешните работи Аню Анев и Цветан Цветанов за ограничаване на бюджетните разходи на двете ведомства за следващата година.

Освен че ранното пенсиониране ще става след 27-годишен стаж в системата, се предлага намаляване и на обезщетенията при ранно пенсиониране. Администрацията в министерствата на вътрешните работи и отбраната ще получават по 10 вместо 20 заплати поради факта, че дейността им не се различава от тази в останалите ведомства, където се изплащат до десет брутни заплати, поясни Дянков.

Единствено за специализираните звена в полицията, които извършват оперативна работа и са на улицата, обезщетението от 20 заплати ще бъде запазено. Намаление от пет заплати се предвижда и при служителите от Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), които вместо 20 ще получават 15 заплати, обясни финансовият министър.

„Идеята за удължаването на стажа за ранно пенсиониране е поставена от работодателите още през 1999 г. и е свързана с огромните разходи по превеждането на обезщетенията за пенсиониране в Националния осигурителен институт, обясни мотивите за решението си Дянков. Всяка година само от националния бюджет в НОИ се заделят по 620 млн.

Финансовият министър повтори, че икономисаните средства от силовите ведомства ще се насочат за образование и здраве. „Затова мога да определя бюджета за 2012 г. като бюджет на активната социална политика и тя ще се провежда дългосрочно и през 2013 г.“, заключи Симеон Дянков.

По отношение на предпазливостта при съставянето на макрорамката на закона за бюджета за следващата година финансовият миннистър поясни, че във време когато „големите икономики в Европа обявяват нулев растеж, а някои дори прогнозират и рецесия, ние сме длъжни да подходим внимателно“.

Дянков даде за пример и тежката ситуация с гръцката икономика и „лошият ход на премиера Георгиос Папандреу, който вчера предложи да се насрочи референдум по спасителния финансов план на ЕС за Гърция“.

„Лично аз съм свидетел през последните четири месеца колко усилия струваше на европейските политици, по-конкретно на германските, да убедят своите избиратели, че трябва да се помогне на Гърция", посочи Дянков. Той допълни, че вчерашното решение на гръцкия премиер по никакъв начин не е в услуга на гръцките граждани, а е типичен пример за действие на една социалистическа партия, която мисли само за собственото си управеление.

Като направи аналогия с финансовите рестрикции по изработването на бюджета на страната, Дянков посочи, че „това е верният път за развитие, който след няколко години ще се усети от всички българи. Аз съм сигурен, че след пет години българите ще имат по-добър стандарт от гърците“, заключи още Дянков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:53 | 13.09.22 г.
fallback