fallback

От ОЛАФ се питат дали има проблем по делото за САПАРД

Европейската служба ще анализира съдебния процес срещу българските обвиняеми след окончателното произнасяне на съда

16:31 | 27.09.12 г. 7

Джовани Кеслер (вляво) даде пресконференция след днешната си среща с премиера Бойко Борисов   Снимка: БТА

                             От Мария Папазова

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) следи изключително внимателно делото "САПАРД". Това заяви генералният директор на ОЛАФ Джовани Кеслер след днешната среща с премиера Бойко Борисов и вътрешния министър Цветан Цветанов.

Преди дни Софийският апелативен съд оправда на втора инстанция Марио Николов, съпругата му Мариана Николова, Ана Шаркова, Иван Иванов и Валентин Ангелов, и потвърди оправдателната присъда на бизнесмена Людмил Стойков по делото за пране на пари по програма САПАРД, което беше образувано по сигнал на ОЛАФ.

Срещу тях се води още едно дело за източване на средства, което бе върнато в досъдебна фаза заради пропуски. Междувременно подсъдими по същия случай в Германия получиха осъдителни присъди.

По думите на Кеслер това разминаване в присъдите показва, че явно има някакъв проблем. Той обясни, че ОЛАФ ще изчака да чуе решението на третата, последна инстанция по делото и тогава ще анализира всички мотиви и решения на съда.

“Има нещо притеснително“, заяви Кеслер. Той обясни, че случаят е бил българо-немски, което ясно показва, че вече не става дума за национална икономическа престъпност, а за трансгранична.

Той обърна голямо внимание на разминаването на решенията на съда у нас и в Германия, тъй като случаят е един и същ и се работи по доказателства, представени на властите от ОЛАФ.

Според Джовани Кеслер трябва да се види откъде идва проблемът – от законодателството, от капацитета на съда или от нещо друго. Според него задължително трябва да се извлече поука.

Шефът на ОЛАФ пряко обвърза случая “САПАРД“ със създаването на европрокурор, който да следи за подобни случаи на трансгранична престъпност. По думите на Кеслер няма причина да се водят две дела по един и същи случай в две различни държави.

Според него в едно от двете страни решението на магистратите не е правилно, но се въздържа за момента да изрази позиция за коя от двете държави става дума.

Кеслер още веднъж подчерта, че за да не се създават друг път подобни случай, в които обвиняемите по едно също дело в различни страни получават различни присъди, трябва да се стигне до създаване на европрокурор.

По време на брифинга той на няколко пъти обърна внимание на нарастващия поблем с трансграничната икономическа престъпност и изрази убедеността си, че именно единно еврообвинение ще реши до голяма степен проблема.

Трябва да се изгради общ подход за икономическата престъпност, която засега целия Европейски съюз – контрабанда, корупция и организирана престъпност за злоупотреби с евросредства, обясни Кеслер.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:54 | 12.09.22 г.
fallback