Изцяло трябва да се промени моделът за ценообразуване в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДЕКВР), защото в момента той е изключително некоректен. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев тази сутрин в интервю пред TV7, в което той коментира високите цени на сметките за ток и парно.
Ресорният министър посочи, че сега се разглеждат като база направените разходи, без да прави сравнение за това дали тези разходи са реално извършените по пазарни цени или просто "една предоставена фактура". Това положение се отнася най-вече за инвестициите, тъй като те се предлагат и приемат от страна на държавния регулатор на базата на тази фактура.
"Комисията на пръв поглед има прозрачен подход на работа, но има какво да се желае още много от нея. Основното е да се променят структурите на ценообразуване. В последните 10 години не е постигнато такова нещо, а напротив. Цените само растат", обясни той.
Добрев изрази мнението си, че енергийният регулатор трябва да бъде "силен" и трябва да насочва инвестициите там, където е най-добре и полезно. В тази връзка министърът заяви, че дейността на ДКЕВР трябва да бъде ревизирана.
По повод високите цени на електроенергията Добрев обясни, че може да има индивидуални случаи, в които електромерите не са засичани правилно.
На въпрос във връзка с евентуалното опрощаване на част от сметките, той заяви, че неговото министерство никога не е поемало подобно обещание и опрощаване "никога не е било на дневен ред".
„Освен разследване на причините за високите сметки за електроенергия, ще проверим редица сигнали, подадени от клиенти”, заяви категорично той.
Министърът добави, че от днес започват проверки на няколко десетки електромери в столицата, а от утре в цялата страна. Проверката ще се извършва от Български институт по метрология (БИМ), за да се гарантира обективността.
Вчера тестването на устройствата бе потвърдено и от министъра на финансите Симеон Дянков, който обеща, че общо 2 хил. електромера на собственици, подали жалби, ще бъдат проверени за сметка на държавата.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
преди 12 години АЛО-О-О-ООО, МАСОНЧЕТО...НОВИНА - СВЕТКАВИЦА...!!!Гърция отне лиценза на единствените две частни компании, които предоставят електричество за битови нужди. Според Управлението на гръцката система за доставка на електрическа енергия (ДЕСМИЕ) Energa и Hellas Power им дължат 27 милиона евро, които е трябвало да бъдат изплатени до 20-ти януари 2012. След като не е била внесена сумата до обозначения срок по сметките на двете държавни компании, надзорният орган на енергийния пазар отне лиценза на частниците"- А НИЕ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ТАКА Е... МАСОНЧЕ..."...Една банална сметка на Енергото, една нищожна хартийка може да превърне днес в бунтар буквално всеки. Борисов има само един полезен ход: да поиска от парламента отменяне на договорите с Мародерите..."ВЕЛИКИЯТ БЪЛГАРСКИ НАРОД Е КАЗАЛ...:" - ГОЛЕМИЯ КАМЪК СЕ ЗАОБИКАЛЯ..., МАЛКОТО КАМЪЧЕ ОБРЪЩА КАРУЦАТА..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Явно е поредна "жертва" на комисионните под масата. Все пак нещо трябва да напълни партийната каса, идват избори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години По-просто е: трябва да се въведе енергийна борса и да се допусне реална конкуренция в доставките на газ, какъвто ангажимент имаме от близо 10 години. Така няма да се налага ДКЕВР да ценообразува изобщо. И Добрев това го знае много добре, но явно нещо го кара да говори глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар