fallback

Бизнесът: Спешни структурни реформи ще подобрят бизнес средата

Запазване на данъчната система и разплащането на държавата с бизнеса трябва да са най-важните приоритети за кабинета, според работодатели

16:37 | 30.05.13 г. 8

Без промяна при данъчните и осигурителните ставки, облекчения за малкия и средния бизнес, ускорено възстановяване на ДДС, както и стабилна политическа среда, създаваща условия за предприемачество. Това са част от очакванията на работодателите в България към новото правителство на Пламен Орешарски.

КРИБ: Спешни мерки за насърчаване на инвестициите в иновации

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) очаква от новото правителство бързи и структурни реформи, които да доведат до решително подобряване на средата и условията за правене на бизнес в България. Това стана ясно от изявление на председателя на работодателската организация Огнян Донев по време 13-та национална конференция за системи за управление на бизнеса - "Оптимизация чрез информационните технологии в подкрепа на бизнеса", пише БТА.

Бизнесът иска приоритетното развитие на сектора на информационните и комуникационните технологии и въвеждането на мерки, които да насърчат компаниите да инвестират в тях. КРИБ настоява и да се ускори въвеждането на електронно правителството.

Според Донев бизнесът трябва постоянно да инвестира в нови информационни технологии и в комуникации, защото това е основен сектор, който ще помогне за укрепването на икономическия ръст и за създаването на нови работни места. С увеличаване и подобряване на използването на този вид технологии ще бъдат създадени нови работни места за образовани и добре платени специалисти, ще се подобрят и ключовите показатели, свързани с ефективността, финансите и управлението на отношението на бизнеса с клиентите, отбеляза Донев.

КРИБ ще подкрепя тази политика, която създава предпоставки за подобряване на бизнес климата, повишаване на конкурентоспособността на фирмите, за устойчив растеж и разкриване на работни места, обобщи председателят на конфедерацията.

БТПП: Без резки движения при данъците

Трябва да се подобри събираемостта на приходите от данъци и да продължи поетапното изплащане на парите, които държавата дължи на бизнеса, заяви пред телевизия Bulgaria on Air Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

Представителите на бизнеса биха желали да се запази макроикономическата стабилност и да не се правят резки движения в данъците, за да не бъдат прогонени инвеститори, било то български или чуждестранни. Наред с това запазването на плоския данък е сред най-важните изисквания на работодателите.

Според Симеонов тезата на премиера Орешарски, че данъците няма да се пипат е успокояваща, защото при тежките условя, които има в цяла Европа, не е редно да забугим едно от малките си предимства, смята той.

„В първоначалния си план Орешарски обеща да се въведе прогресивен данък на две стъпки. Тепърва ще става ясно дали той ще остане на позицията си за необходимостта от една ставка, каквато защити като финансов министър в кабинета Станишев“, коментира председателят на палатата.

В сектора на енергетиката от търговско-промишлената палата предлагат да се търсят възможности за обновяване на електропреносната мрежа с европейски средства, а малки ВЕИ-централи да се финансират на грантов принцип.

Предприемачите очакват с нетърпение ускоряване на процеса на либерализация на енергийния пазар, което ще подобри конкурентоспособността на икономиката ни, която е  една от най-енергоемките в Европейския съюз. „Смятаме, че чрез либерализацията и някои други необходими стъпки, ще се избегне това кръстосано субсидиране, което в момента е на пазара. Фирмите плащат по-скъп ток отколкото гражданите“, каза той.

По думите на Симеонов заявените управленски приоритети и намерения от Пламен Орешарски заслужават подкрепа. Държавните институции имат нужда от повече прозрачност, от сътрудничество и диалог със социалните партньори.

Някои от държавните услуги да се поемат от работодателски организации, предлага БТПП, както и да се възстанови работата на Тристранния съвет.

По думите на председателя на БТПП бизнесът би подкрепил и социалната част от предложената програма, включваща повече грижи за пенсионерите, за децата, младежите и насърчаване на раждаемостта.

„Бихме желали да видим по-ясни параметри за здравеопазването. Достъпът до здравеопазване трябва да бъде изграден и разширен на основата на по-строг контрол на изразходване на средствата и на базата на реформи и повече прозрачност“, каза още Цветан Симеонов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:03 | 09.09.22 г.
fallback