Увеличение на битовата газификация от 2,6 на 30% през 2020 г. планира "Булгартрансгаз". Дружеството представи в ДКЕВР десетгодишен план за развитие на мрежите, съобщи БТА.
Държавната компания очаква още значително да нарасне местният добив на газ, предназначен за вътрешния пазар.
"Очакваме повишен добив на базата на заявените планове на добивните предприятия", каза пред журналисти Кирил Темелков, изпълнителен директор на дружеството. Това зависи от развитието на проучвателните дейности в Черно море.
В плана се залага основно на действащите в момента находища в Галата и Калиакра, както и на Девенци, където скоро ще започне търговският добив.
"Целта за ръст на битовата газификация до 30% е оптимистична, но това е цел на цялото ни общество, защото така ще се стигне до по-ниски разходи за населението и по-стабилни енергоресурси", добави Темелков.
Най-вероятно тази цел ще бъде намалена до 16%, тъй като в момента потреблението на газ от битови клиенти е много ниско - едва 2,6%, заяви обаче Елеонора Николова от Министерството на икономиката и енергетиката.
"Като преносен оператор "Булгартрансгаз" не може да прогнозира и да влияе върху цените на синьото гориво, ние можем само да осигурим възможност за диверсификация на доставките и за конкуренция на газовия пазар, което би довело до намаляване на цените на природния газ", уточни Кирил Темелков.
Според него като тенденция, при равни други условия, в бъдеще може да се очаква понижаване на цената на горивото.
Темелков припомни, че се планира изграждане на междусистемни връзки с Турция, като турската система има шест входни точки от различни направления и по този начин и нашата страна ще разнообрази източниците си на газ.
Планира се и изграждане на реверсивен поток по съществуващата междусистемна връзка с Гърция, а връзката с Румъния трябва да заработи до месеци.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана