България е все по-близо до отпускането на финансова помощ от ЕК за решаване на бежанския въпрос, стана ясно от думите на вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев.
Официално ЕК призна, че в България, Гърция и Кипър има извънредна ситуация по отношение на бежанците, което е важна стъпка за отпускането на финансова помощ за страната ни. Това каза в интервю за „Фокус” външният министър.
Той обясни, че процедурата за отпускане на финансова помощ включва две стъпки. Първата – поставянето на въпроса на политическо ниво, която вече е била направена. След това обаче трябва да се произнесат експертите. „Може да се кандидатства само тогава, когато е налице извънредна ситуация. Този процес вече преминава успешно.
„Това означава, че ние вече можем да се възползваме от директна финансова помощ. Попълнили сме и формуляр какви са ни нуждите. В момента очакваме експерти на ЕК да посетят България в началото на октомври. Те трябва да оценят наистина дали имаме подобни нужди. След това вече цялата процедура се формулизира с отправянето на конкретно искане за размера на помощта”, обясни процедурата вътрешният министър.
Цветлин Йовчев конкретизира, че финансова помощ се търси по линия на Европейския фонд за бежанците и Европейския фонд за външните граници. По европейския фонд за бежанците сумата, която остава да бъде разпределена до края на годината възлиза на около 4 млн. евро, а по Европейския фонд за външните граници – приблизително 9 млн. лева, уточни Йовчев.
Припомняме, че днес на въпрос дали ще се наложи ползване на сума от бюджета за справяне с проблема с бежанците премиерът Пламен Орешарски заяви: „Страхувам се, че може да потрябват. На този етап не са искали от агенцията, но се страхувам, че до края на годината може да потрябват. На този етап сумите не са смущаващи или драматично високи.“
Още новини за конфликта в Сирия четете тук


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.
Политологът Слави Василев влиза в политическия проект на Радев
Меган Фокс и Машин Гън напълно приключили с връзката си
преди 12 години Никой никъде няма да спре... Решено е, да ни понапълнят с роби!Само чуй манипулацията от Мин-пр-ля по новините: "Затварянето на границата НЕ Е РЕШЕНИЕ!!!" - НЕ е решение за кое? :))) - ами да , спирането на бежанците явно противоречи на целите...Защото обратно - точно затварянето на границата /моментално/ ще спре наплива, но явно не това е плана! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ми мога да направя само това - да се надявам, че ще стигнат от южната точка сега, до най-северната в която съм аз, за възможно по-дълго време. И ще спрат някъде на стара планина хехе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години АКО "Той" смята нищо да не плати - вие какво мислите да направите? - "забранено" е да се допълват пари към бюджета - само по определени фондове - към определени фирми! Иначе контрола ще иде на кино... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Барозу ще си плаща като поп. Това, че сме му външна граница и обираме негативите от чужди проблеми, не трябва да му излиза евтино! отговор Сигнализирай за неуместен коментар