fallback

Премиерът кани китайски инвеститори да строят тунела под Шипка

Новият мост на Дунав Никопол - Турну Мъгуреле може да бъде направен на концесия, обяви Орешарски

12:51 | 26.11.13 г. 10
Автор - снимка
Редактор

Китайски компании да строят някои от магистралите ни, както и други инфраструктурни съоръжения, като например тунели под Шипка и Петрохан.

Това ще предложи премиерът Пламен Орешарски по време на срещите си с китайския министър-председател Ли Къцян днес в рамките на международната среща на правителствените ръководители на държавите от Централна и Източна Европа и Китай, съобщават от правителствената пресслужба.

Припомняме, че в началото на септември по време на работното си посещение в Китайската народна република премиерът коментира, че икономическо-търговско сътрудничество между България и Китай може да бъде развивано в различни сектори, а с най-голям потенциал за китайските инвестиции е именно инфраструктурата.

Тогава стана ясно, че Китай проявява интерес конкретно към железопътни и пристанищни комплекси, както и към високотехнологични производства.

На форума в Букурещ министър-председателят е коментирал и обсъжданите вчера с румънския премиер Виктор Понта общи проекти. Един от тях е за изграждане на хидроенергиен комплекс на Дунав при Никопол – Турну Мъгуреле. С изграждането на мост и хидроцентрала на реката ще се осигури едновременно нов енергиен източник за двете страни, както и нови гранични преходи, допълват от пресцентъра.

Решение за проекта е взето преди две години, но той все още се намира в идейна фаза. „Не е много евтин този проект. Тепърва предстои да се уточнява. Мислим да го направим на концесия, за да не ангажираме публични средства”, каза министър-председателят.

Министър-председателят Пламен Орешарски потвърди интереса на България към осъществяване на съвместни инфраструктурни проекти със средствата от специалната китайска кредитна линия от 10 млрд. щатски долара.

В изказването си на Срещата на върха Китай – Централна и Източна Европа премиерът посочи, че желанието ни е да привлечем китайско участие във важни национални и регионални проекти – магистрали, жп линии, хидросъоръжения, пристанища, летища и др. Той обаче изтъкна, че за да могат държавите-членки на ЕС да се възползват от средствата по кредитната линия, е необходимо китайската страна да възприеме по-гъвкав подход по отношение на финансирането на проектите, който да е съобразен с правилата на Съюза.

Пламен Орешарски каза, че държавите-членки са ограничени във възможността си да предоставят държавни гаранции, поради което подход, който допуска реализация на проектите чрез публично-частно партньорство или концесия, би бил по-успешен.

Един от приоритетите за сътрудничество с Китай е областта на земеделието. Пекин предлага да бъде учредена асоциация за сътрудничество в агросектора - от страна на Китай и Централна и Източна Европа, както и България да бъде неин домакин. Премиерът Пламен Орешарски е приветствал китайското предложение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:55 | 12.09.22 г.
fallback