fallback

ЕК не отчита наплив на български и румънски работници в ЕС

Хората, които са искали да се установят в друга държава от ЕС, вече са го направили, заяви Джонатан Тод

15:05 | 06.01.14 г. 3

Европейската комисия не разполага с данни за наплив от български и румънски работници към други държави от ЕС. Това заяви на пресконференция Джонатан Тод, говорител на еврокомисаря по заетостта, социалните въпроси и приобщаването Ласло Андор, цитиран от БТА.

"ЕК работи на основата на информация, а не на предразсъдъци, следим пресата и забелязваме, че изглежда няма голям брой нахлуващи българи и румънци в други държави от ЕС", добави говорителят. Тод припомни, че до началото на настоящата година е имало ограничения за наемането на българи и румънци в девет държави от Общността. Тези ограничения, продължили седем години, бяха част от европейските договори, ратифицирани от парламентите на всички държави в ЕС. Договорите не предвиждат допълнителни ограничения, поясни говорителят.

Той цитира данни, според които основната част от българите и румънците, възнамерявали да се установят в друга държава от ЕС, за да работят, вече са направили това. Много независими проучвания сочат, че мигрантите допринасят за местната икономика и за социалната система. Приемащите страни са облагодетелствани, когато приемат голям брой чуждестранни работници, заяви Тод.

В отговор на въпрос той посочи, че държавите от ЕС разполагат с правото да експулсират граждани на Общността, ако след три месеца престой тези граждани нямат средства за живот или са заплаха за местната социална система. Това е право, а не задължение на държавите, уточни говорителят.

Тод посочи, че макар ЕК да признава възможността някъде да възникнат проблеми по отношение на местата в училище и инфраструктурата при прилив на имигранти, тези проблеми трябва да бъдат решавани не чрез налагане на ограничения в свободното движение. Европейският социален фонд може да бъде използван за това, 10 млрд. евро годишно са на разположение в този фонд, 20 на сто от тази сума е за разходи, свързани с приобщаването. Държавите трябва да се справят сами, когато възникват проблеми, добави говорителят.

Припомняме, че от няколко месеца във Великобритания се засилиха опасенията за вълна от български и румънски имигранти, след като от 1 януари отпаднаха ограниченията за достъпа им до трудовия пазар във всички държави от Европейския съюз (ЕС).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:07 | 06.09.22 г.
fallback