fallback

Т. Ерменков: ЕРП-тата поставят на изпитание цялата енергетика

Има още резерви в системата, за да се запази ниската цена на тока, макар и все пак решението да е на ДКЕВР, смятат "червени" депутати

08:39 | 19.03.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Със своите действия по „прихващане” на задълженията електроразпределителните дружества поставят под изпитание цялата енергетика, смята депутатът от „Коалиция за България” Таско Ерменков. „Прихващането не помага на НЕК, а я вкарва в нова спирала от задължения към производителите на електричество”, допълни той в ефира на bTV.

Депутатът обаче призна, че има натрупани задължения от страна на Националната електрическа компания (НЕК), но по закон те се изискват чрез Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

„Има натрупани задължения, които възникнаха след законосъобразната отмяна на таксата за достъп”, обясни още депутатът.

Бившият директор на АЕЦ „Козлодуй” Валентин Николов обаче беше категоричен, че дълговете на НЕК започват да се трупат още от 2007 година. Той повтори анализите на Световната банка, според които, ако няма промяна, към 2030 година задълженията в енергетиката ще достигнат сумата от 20 млрд. лева.

Според Николов проблемите са започнали, след като енергийният регулатор е намалил цената на тока. Експертите на ДКЕВР са се доверили на доклад от Министерството на околната среда и водите, според който през ценовия период България ще получи 495 млн. лева. „Всички независими експерти бяха категорични, че това не може да се случи, но въпреки това цената на електричеството беше намалена”, допълни Николов.

Бившият директор на ядрената ни централа препоръча да бъдат прилагани социални мерки към хората, които не могат да си платят тока, а не да се намалява цената и така и тези, които имат възможност да плащат реалната цена, да ползват евтин ток. Друго предложение на ГЕРБ за излизане от кризата е увеличението на таксата за пренос, но само за износа, така че да не бъдат засегнати българските потребители, коментира още Валентин Николов.

Припомняме, че ГЕРБ предложи стъпки за натрупване на средства в НЕК. Освен увеличение на таксата за пренос само за износителите, идеята на опозиционната партия е заделените средства от 193 млн. лева за увеличение на капитала на "Южен поток" да бъдат прехвърлени към НЕК. 

„Това действително е справедливо, но много малко хора могат да си позволят без проблем да си плащат сметките”, контрира обаче Таско Ерменков. Според него има още възможности за запазването на ниската цена на тока.

„В системата има още резерви, за да се задържи тази цена на тока, но те трябва да се използват много внимателно”, обясни още депутатът и категорично обяви, че цената на електричеството все пак се определя от ДКЕВР. 

В същото увери и друг депутат от "Коалиция за България" - Явор Куюмджиев, но в ефира на БНТ. Само регулаторът има силата да анализира и да определи дали ще има промяна на цената на тока. Той обаче не можа да даде гаранции, че решенията се взимат независимо. 

"ГЕРБ прехвърля своите действия на другите, както народът е казал: "Гузен негонен бяга", коментира Куюмджиев по отношение на обвиненията за липсата на безпристрастност в ДКЕВР, отправени от депутата Александър Ненков от опозиционната партия. 

Ненков посочи, че ситуацията в страната се влошава, и то не само в енергетиката, и посочи изтеглянето на чужди инвеститори, както и намалението на чуждите инвестиции със 17% през февруари. 

Куюмджиев беше категоричен, че по-лошото от държавния монопол е само частният, защото му липсва социалната чувствителност. Затова и той не виждал нищо притеснително в това, държавата да си върне управлението на електроразпределителните дружества. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:55 | 13.09.22 г.
fallback