fallback

Политически борби блокирали изпълнението на Плана Ран- Ът

"Загубихме се в тези вътрешни конфликти и първоначалната идея беше размита", коментира пред Bulgaria On Air Ричард Ран

16:13 | 06.04.14 г. 13

Преходът към пазарна икономика, заложен в "Плана Ран- Ът",  е бил възпрепятстван от вътрешен конфликти и политически борби. Това споделиха в предаването „Видимо и невидимо” на телевизия Bulgaria On Air двама от авторите на  българския проект за икономически растеж и преход към пазарна икономика Ричард Ран и Роналд Ът. На въпрос дали е било възможно преходът към пазарна икономика да се случи толкова бързо, колкото е било заложено в плана, Ът отговаря, че това е проработило в други страни като Полша, Чехия и Естония, което е показателно, че препоръките са изпълними.

„ В Полша имахме истински икономически лидери, които поеха финансовото министерство и централната банка,” коментира на свой ред Ричард Ран. – „България не беше благословена с такъв лидер като Лешек Балцерович и трябваше да разчитате на експерти отвън – като нас”.

Ран допълни, че на моменти е имало трудности в комуникацията при представянето на идеите, породени от различията в културата и езиците. „Срещахме се с икономисти и представители на парламента. Обяснявахме им в детайли какво се опитваме да направим. И много хора го възприеха. Но имаше известен конфликт между вашите политици и някак си се загубихме в тези вътрешни борби и идеята беша размита”, посочи Ран. Той подчерта, че заложените цели като радикална промяна тогава, като например въвеждането на валутен борд, приватизацията и други, сега са обикновена пазарна икономика- има свободни цени, свободен пазар, ниски данъци и т.н. Икономистът посочи още, че в сравнение с времето преди 25 години, когато е отправена и поканата за изготвянето на „Плана Ран – Ът”, животът в България е по-добър- има свобода на словото, на движението между държавите и т.н. От перспективата на изминалите години и вече натрупания опит, Роналд Ът посочи, че единственото нещо, което би променил и върху което би поставил по-голям акцент, е върховенството на закона. "Ако има честна съдебна система и по-ниски данъци върху производството, инвеститорите сами ще дойдат и ще останат в България", коментира и Ричард Ран. В предаването „Видимо и невидимо” днес от 18.30 часа в ефира на Bulgaria On Air може да видите цялото интервю с двамата икономисти и какво мислят те за вариантите за постигане на енергийна независимост, за предимството на свободните икономически зони, за данъчната сисетма и др. В предаването ще може да видите и кадри от филма на Красимир Лаков – „Преходът, който не стана така, както беше замислен".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:53 | 14.09.22 г.
fallback