fallback

КНСБ: Работодатели масово злоупотребяват с броя на работещите

Заради сумираното изчисляване на работното време един служител работи като за един и половина, изчисляват от синдиката

16:48 | 11.04.14 г. 2

Работодатели масово злоупотребяват с броя на работещите, възползвайки се от сумирано изчисляване на работното време (СИРВ)* за сметка на интересите на работниците и служителите. Това каза изпълнителният директор на ИА "Главна инспекция по труда" Румяна Михайлова по време на кръгла маса "Трудови, осигурителни и социални права".

Вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов поясни, че сумираното изчисляване на работното време  позволява оптимизиране на дейността, така че един служител да работи като за един и половина, като работното му време е 12 часа, вместо да се назначат нови работници, съобщават от пресцентъра на синдиката.

Според лидера на КНСБ Пламен Димитров СИРВ се възприема не като начин на отчитане, а като начин на организация на работното време. В резултат се дерогират нормите на Кодекса на труда за 8-часов работен ден, 5-дневна работна седмица и 48-часова непрекъсваема междуседмична почивка, е посочил Димитров.

Димитров обяснява още, че процесът на съгласие с работодателските организации по казуса няма да е лесен, тъй като става въпрос за интереси. Въпреки това позицията на синдиката е, че използването на СИРВ за извличане на печалба накърнява правата на работещите.

КНСБ очаква от правителството да формира отношение по изследванията и констатациите, направени от синдиката, да представи своите виждания в Националния съвет за тристранно сътрудничество и да обяви дали счита за необходимо да бъдат предприети съответните изменения и допълнения на трудовото законодателство.

* Сумирано изчисляване на работното време (СИРВ) е форма на отчитане, при която установената нормална продължителност на работното време се спазва средно за определен по-продължителен от деня и седмицата период от време. В този случай продължителността на работното време през отделните дни може да надвишава нормалната, но работата в повече се компенсира с почивка в границите на отчетния период. По този начин балансът на работното и свободното време се запазва средно за периода на отчитане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:03 | 14.09.22 г.
fallback