fallback

Дупката в КТБ е 4,2 млрд. лв.

Ръководството на банката не се е придържало към разумни и консервативни банкови практики, констатира БНБ

16:28 | 22.10.14 г. 99
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

На 4,222 млрд. лв. възлизат необходимите обезценки на активи в поставената под надзор „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ). Нужната обезценка на кредитния портфейл е в размер на 4,057 млрд. лв., или 76% от него.

Oбщата сума на всички активи е в размер на 6,662 млрд. лв, става ясно от  анализа на одиторските фирми „Ърнст енд Янг одит“ ООД, „Делойт България“ ООД и „АФА“ ООД. Оценката е извършена на база на отчетените по регистрите на банката към 30.06.2014 г. активи и банкови гаранции с отразяване на всички съществени събития до 30.09.2014 г., оказващи влияние върху анализа. 

Според БНБ ръководството на банката "не се е придържало към разумни и консервативни банкови практики". След поставянето на банката под специален надзор се установяват множество пропуски, допускани преди поставянето й в този статут, посочват от централната банка.

При отпускането на кредити е липсвало задълбочено проучване на кредитоискателите, а също така и отсъстват пълни анализи на бизнес планове и разчети относно проектите, обосноваващи финансирането, става ясно още от анализа на трите компании. 

При учредяването и наблюдението на договаряните обезпечения е липсвал контрол. Анализът показва още, че значителна част от обезпеченията са с пропуски при тяхното учредяване или са несъществуващи, което ги прави нереализируеми. Така се оказва, че само 13% от кредитния портфейл имат валидни обезпечения.

Според анализа на трите компанни е липсвало и текущо наблюдение и контрол върху дейността на кредитополучателите и целевото използване на средствата от отпуснатите кредити. Допускани са множество предоговаряния на кредити, без да са налице необходимите обосновки за това. Според  анализа на одиторските фирми документацията в кредитните досиета не е поддържана в състояние, което да позволява на банката да управлява своите вземания, за да печели от тях.  В анализа се говори и за "необичайни за банковата система порочни бизнес практики, които са извършвани чрез сложни операции, целящи прикриване на същността на сделки и трансакции. Един от примерите за това е специфичният начин на кредитиране, опосредстван  от „дружества със специална цел“, холдинги и други подобни, с цел финансиране на придобиването на активи, което не отговаря на стандартните и надеждни банкови практики". Освен това се оказва, че представяните от ръководството на банката преди нейното поставяне под специален надзор отчети пред БНБ са били недостоверни и подвеждащи.

Ето защо БНБ изпраща докладите на одиторите на Софийска градска прокуратура. Управителният съвет на БНБ е възложил на квесторите да осчетоводят изготвените оценки и до края на октомври да представят в БНБ надзорните отчети, които са необходими за вземане на по-нататъшни решения. Според централната банка решенията за КТБ, сред които преструктуриране и/или оздравяване на КТБ, са възможни, ако Народното събрание в рамките на правомощия си намери за уместно и своевременно да приеме изменения и допълнения на действащото законодателство, включително и по отношение на ресурсното обезпечаване. За да улеснят работата на народните представители по казуса КТБ, ръководителите на БНБ ще внесат още в  първия работен ден на 43-ото НС обобщена информация за събитията и всички взети решения на БНБ още от 20 юни 2014 г. (деня на поставяне под специален надзор на КТБ) до настоящия момент. Вижте информация за основните балансови позиции на КТБ и за резултатите от оценките на активите! Развитието на казуса с КТБ може да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:52 | 14.09.22 г.
fallback