fallback

Трябва ли да се повишава вноската за здраве?

Здравната вноска не е адекватна за пакета услуги, който покрива, смятат лекарите, за пациентите ползите от повишаване са спорни

10:53 | 06.11.14 г. 39

Лекари и пациенти се разминаха по въпроса за повишаване на здравната вноска, стана ясно от дискусията между Димитър Петров, експерт в Българския лекарски съюз и Иван Димитров от федерация "Български пациентски форум" по БНТ.

От една страна медиците от Българския лекарски съюз (БЛС) настояват още от догодина вноската за здраве да се повиши, защото в момента тя не е адекватна за пакета здравни услуги, които покрива. От друга страна представителят на пациентите не вижда полза от повишаването на осигуровката, защото липсва контрол при разходването на средствата.

За лекарите вариантите са или да се намерят повече пари, или да се свие този пакет услуги, което значи да се лекуват по-малко заболявания с по-малък обхват.

Димитър Петров обаче уточни, че преди да се премине към повишаване на вноската, трябва да се реши въпросът с това държавата да внася пълния размер на вноските за лицата, които осигурява, а не наполовина, както е в момента. БЛС предлага това да става плавно в продължение на няколко години, но този процес да започне, защото България има най-ниския процент на здравни вноски в Европа. Той даде пример с Германия, където тя е 14,7%, а в повечето европейски страни – в порядъка между 11 и 15%.

Ако вноската бъде вдигната с 4 процента например, качеството на здравните услуги ще бъде много-по високо, заяви Петров. Според него с повишаване на здравната вноска ще получаваме по-добро здравеопазване.

„Здравето и здравното осигуряване са скъпи дейности навсякъде по света“, заяви експертът от БЛС. Той обясни, че по-доброто здравеопазване ще се изразява в по-добър достъп, защото сега направленията не стигат, в по-широк обхват на лечението, по-добри диагностични методи на лечение, по-мотивиран персонал, който ще спре да напуска държавата.

От своя страна Иван Димитров от федерация "Български пациентски форум" смята, че не трябва да се вдигат здравните вноски. „Българският пациент през последната година горе-долу два пъти повече е платил от джоба си под масата, отколкото държавата е дала“, заяви той. Според него държавата като най-некоректния платец трябва да започне да си изпълнява задълженията. Едва след това да се говори за повишаване. Дори с 20 процента да се повиши вноската, проблемите пак остават, категоричен е той.

Димитров смята, че първо трябва да се помисли за контрол върху събираемостта на вноските, който сега е неефективен. Ако това се случи, може да се окаже, че ще се появят близо 1 милиард лева в системата, заяви той. И допълни, че докато здравеопазването не се превърне в национален приоритет, колкото и пари да се дават, те пак ще изтичат някъде.

Петров пък посочи, че това е свързано с увеличението на парите за здраве, заделяни от БВП. Сега у нас за здраве се заделят 4%, а в Европа са 7%-8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:28 | 13.09.22 г.
fallback