fallback

Все още няма решение за членството на България и Румъния в Шенген

ЕК има готовност да ни помогне при преговори за отпадане на визовия режим с Австралия, САЩ, Канада, Япония и Бруней

17:01 | 27.11.14 г. 5

Съветът на ЕС все още не може да вземе решение за членство на България и Румъния в Шенгенското пространство, но Европейската комисия подкрепя напълно усилията на двете страни да премахнат контрола по вътрешните граници и да се присъединят към зоната.

Това е записано в Шестия доклад за функционирането на Шенгенската зона, изготвен от ЕК за нуждите на Европейския парламент и Съвета на ЕС. Документът е достъпен на страницата на ЕК. 

Данните на Комисията се отнасят за периода 1 май – 31 октомври 2014 година. В доклада се отбелязва, че България и още четири държави от ЕС - Хърватия, Кипър, Полша и Румъния, са внесли уведомления за липса на визова реципрочност с пет държави извън общността - САЩ, Австралия, Канада, Япония и Бруней.

Еврокомисията е предложила редовни тристранни срещи между посочените държави, за да бъдат премахнати визовите режими при първа възможност.

Наблюдението за функциониране на Шенгенското пространство показва, че натискът върху българските граници през анализирания период е останал стабилен.

Комисията продължава своето наблюдение над България и Италия по отношение на подобряването на системите им за даване на убежище, става ясно още от доклада. Мониторингът ще продължи съвместно със засегнати членки на ЕС относно възможността да бъде използван механизмът за ранно предупреждение, готовност и управление на кризи.

Гърция от своя страна е одобрила удължение на Националния план за действие по отношение на даване на убежище и миграционните процеси, отбелязва още ЕК в своя доклад. „Трябва да се отбележи, че тези страни са положили значителни усилия да стабилизират и подобрят ситуацията, но все още е необходим допълнителен напредък“, отчитат европейските чиновници.

Докладът посочва още, че осем страни, сред които и България, не дават допълнителни сведения, чрез които да се прецени движението на бежанците вътре в ЕС. Освен нашата страна, този пропуск правят още Кипър, Дания, Финландия, Гърция, Исландия, Малта и Португалия.

ЕК продължава да разследва и случаи, при които бежанци са били отблъсквани от външните граници на общността. Подозрения за подобни действия има по отношение на България и Гърция. Започнало е разследване и за масово гонене на бежанци от двата испански града, разположени на Африканския континент – Сеута и Мелиля.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:25 | 13.09.22 г.
fallback